Pływanie to bardzo różnorodny sport. Wyróżniamy w nim aż 4 główne style pływackie. Oprócz tego piątym stylem można nazwać styl zmienny, składający się z wszystkich stylów po kolei: motylkowego, grzbietowego, klasycznego i dowolnego. Co więcej, pływanie na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane jest na aż 17 różnych dystansach (łącznie ze sztafetami), zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Dodatkowo odbywają się również wyścigi open water. Biorąc pod uwagę różnorodność stylów pływackich, nasuwa się często pytanie: jaki styl pływania jest najłatwiejszy?


Jaki styl pływania jest najłatwiejszy?

Odpowiedź na pytanie: “który styl pływania jest najłatwiejszy?”, może dla niektórych osób być bardzo subiektywna. Warto zauważyć, że jeżeli ktoś od dziecka nauczył się poruszać w wodzie tylko przysłowiową “żabką”, z pewnością będzie uważał to za najłatwiejszy styl pływania. Ale czy styl klasyczny należy do najprostszych? W stylu klasycznym na pewno mamy ułatwione oddychanie, gdyż komfort wyjścia głową ponad wodę pomaga nam spokojnie nabrać oddech. Natomiast sama koordynacja i praca nóg należy raczej do tych trudniejszych. Sporo osób popełnia też w tym stylu dużo błędów technicznych, które finalnie sprawiają, że nie wpływa to zdrowotnie na ich ciało. Według nas to jeden z trudniejszych stylów pływackich, tuż przed stylem motylkowym 😉

Pływanie grzbietem – najłatwiejszy styl pływania?

Styl grzbietowy to według nas jeden z łatwiejszych stylów pływackich do nauczenia. Często stawiany na równi z stylem dowolnym (kraulem). Zdecydowanie wielką zaletą tego stylu jest swobodne oddychanie bez konieczności zanurzania głowy pod wodę. Wielu osobom daje to duży komfort szczególnie na początku nauki pływania. Praca nóg jest bardzo podobna do pracy nóg w kraulu. Z kolei pracy ramion dosyć łatwo nauczyć się poprzez różnego rodzaju dokładanki i przekładanki. Przy okazji warto wspomnieć, że jest to jeden z najzdrowszych stylów pływackich. Przeczytaj nasz artykuł: “Jakie są zalety pływania na plecach?”

Przeczytaj także:   Zadbaj o balans mięśniowy i zacznij pływać szybciej!

Czy pływanie kraulem jest łatwe?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, pływanie kraulem należy do łatwiejszych stylów pływackich. To, co może na początku sprawiać trudności to nauka prawidłowego oddechu (przeczytaj artykuł: Oddech w kraulu – jak poprawnie oddychać podczas pływania kraulem?) a także praca nóg czy koordynacja. Jednak odpowiednio zastosowana technika pływania pozwoli nam na ekonomiczne, ale i szybkie pokonywanie długich dystansów. Nie bez powodu na wszystkich zawodach pływackich, najdłuższe dystanse takie jak 800 czy 1500 metrów rozgrywane są właśnie stylem dowolnym. Jest to też przede wszystkim najszybszy styl pływacki.

Bez względu na to, jakim stylem pływackim chciałbyś się nauczyć pływać, zdecydowanie najszybsze efekty uzyskasz pod okiem profesjonalnego trenera pływania. Taka osoba posiada wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Dzięki temu dostosuje proces nauki i ćwiczenia tak, abyś jak najszybciej opanował kolejne kroki i pływanie danym stylem. Serdecznie zapraszamy na naukę pływania dla dzieci i dorosłych do Akademii Pływania Sebastiana Karasia, gdzie czekają na Ciebie doświadczeni trenerzy.