Mobilność i stabilność w pływaniu 

Te dwa pojęcia stały się dość popularne ostatnimi czasy. Każda trenująca osoba zdaje sobie sprawę, że ta dwa wyrazy są nieodłącznymi elementami każdego treningu. Ale dlaczego jest to aż tak istotne?

Mobilność i stabilność jako podstawa każdej dyscypliny sportu

Dbanie o optymalną mobilność oraz odpowiednie przygotowanie pod kątem stabilności ciała, daje nam gwarancję bardziej efektywnego trenowania, a co najważniejsze minimalizuje ryzyko występowania kontuzji i przeciążeń układu ruchu. Mobilność i stabilność Twojego ciała to ważne obszary, na które należy zwrócić uwagę w momencie trenowania, niezależnie czy mówimy tu o aktywności rekreacyjnej, czy sporcie wyczynowym.

Czym jest mobilność? 

Mobilność, to nic innego jak wykonywanie ruchu w pełnych jego zakresach. Ruchu, który ma być dla Ciebie bezbolesny. Determinantami ograniczającymi naszą ruchomość, są najczęściej :

  • sztywność stawów i tkanek,
  • skrócone i napięte mięśnie. 

Konsekwencje ograniczonej mobilności stawów

Ograniczenia w ruchu mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia kontuzji, co więcej mogą powodować nieprawidłowe wzorce ruchowe, złą technikę wykonania ćwiczeń, która może być trudna do naprawienia w późniejszym czasie. 
Oczywiście, to wszystko wpływa niekorzystnie na jakość naszego treningu, czyli…brak postępu.

Czym jest stabilność?

Stabilność to po prostu aktywna kontrola położenia stawu przez układ mięśniowy, dzięki której możesz uniknąć nieplanowanych przemieszczeń. 

Obszary w ciele, które wymagają stabilności:

  • Łopatka,
  • Odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • Stawy kolanowe,
  • Stopy,
  • Odcinek szyjny – środkowa i dolna cześć.

To właśnie stabilność pomoże Ci w wykonywaniu poprawnie i bezpiecznie ćwiczeń, o czym więcej dowiesz się na naszych zajęciach z pływania dla dorosłych w Warszawie, a także lekcjach pływania dla dzieci.

Mobilność i stabilność w pływaniu w praktyce

Jeżeli chciałbyś zamienić teorię w praktykę, zachęcamy Cię do dołączenia do naszych kursów i obozów, na których wszystko Ci wyjaśnimy i pokażemy! Zapisz się już dziś na naukę pływania w Warszawie w naszej szkole i rozwiń swoje umiejętności w wodzie niezależnie od stopnia zaawansowania!–

Przeczytaj także:   Triathlon Ironman Dubai 70.3
mobilność i stabilność w pływaniu
mobilność i stabilność w pływaniu