Z roku na rok coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z pływaniem. Jedni uczą się od podstaw z trenerem, inni odświeżają wskazówki zasłyszane z dzieciństwa, a jeszcze inni uczą się na własną rękę. Bez względu na to, w jaki sposób się uczymy, wszyscy chcemy czerpać z pływania jak najwięcej przyjemności. Jeśli jednak jesteś osobą, która bardzo szybko męczy się podczas pływania, nie jesteś w stanie przepłynąć kilku basenów bez przerwy, ten artykuł jest dla Ciebie!
Technika pływania – klucz do sukcesu
Dlaczego męczę się podczas pływania? Czy to jest brak wydolności? Czy muszę więcej trenować? Takie pytania zadaje sobie wielu adeptów pływania. W większości przypadków, powodem szybkiego zmęczenia będzie niepoprawna technika. Co dokładnie może spowodować, że szybko będę się męczyć? Tak naprawdę tych czynników może być wiele: nadmierna i niewłaściwa praca nóg, niepoprawna pozycja ciała, zła koordynacja, niepoprawne oddychanie i wiele wiele innych. Technika pływania kraula z pewnością nie jest intuicyjna. Nie uczymy się tego naturalnie będąc dzieckiem, tak jak chodzenia czy biegania. Dlatego wiele osób popełnia duże błędy w technice, a to sprawia, że szybko się męczą.
Jak nauczyć się pływać bez zmęczenia?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczem do spokojnego pływania jest poprawna technika. Tak naprawdę każda osoba jest w stanie nauczyć się pływać bez zatrzymywania się po każdej długości, pod warunkiem, że nauczy się poprawnej techniki. W naszej szkółce pływania już od wielu lat stosujemy sprawdzony i autorski program “ekonomicznego kraula”. Dzięki temu nasi zawodnicy w prosty sposób uczą się, jak ekonomicznie i bez nadmiernego zmęczenia pokonywać dłuższe dystanse kraulem. Technika ta opiera się na koordynacji 2-uderzeniowej, co pozwala zaoszczędzić energię w nogach. Idealnie sprawdza się do pływania dystansów od 200m w górę. Kraul to jeden z łatwiejszych stylów pływackich. (Przeczytaj nasz artykuł Jaki styl pływania jest najłatwiejszy?). Jest to styl, który pozwala na komfortowe przepłynięcie dłuższych dystansów. Warto jednak wspomnieć, że w każdym stylu pływackim technika będzie odgrywać bardzo dużą rolę.
Systematyczność i trening wytrzymałościowy
Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na to, że męczymy się podczas pływania jest brak systematyczności. Tak jak w każdym innym sporcie regularność to podstawa. W pływaniu ma to szczególne znaczenie, ponieważ przebywamy w innym środowisku – środowisku wodnym. Nauka poprawnego oddychania i właściwej techniki wymaga regularności. Jeśli będziemy częściej uczęszczać na basen, zwiększymy również swoją kondycję fizyczną. Jeśli dodatkowo wprowadzimy trening wytrzymałościowy i odpowiedni plan treningowy, zwiększymy swoje możliwości wydolnościowe. Sprawi to, że będziemy mogli dłużej i szybciej pływać, przy okazji mniej się przy tym męcząc. Systematyczny trening stopniowo przesuwa nasze wyniki.
Chcesz poznać tajniki, jak nie męczyć się podczas pływania? Zapisz się na nasze zajęcia nauki pływania dla dorosłych! Nauczymy Cię ekonomicznego kraula, dzięki czemu zaczniesz bez trudu pokonywać kolejne długości na basenie. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą Nauka pływania dla dorosłych