Pierwsze zawody mogą być dużym przeżyciem dla każdego. Atmosfera startu i rywalizacji z innymi zawodnikami może wytworzyć zbyt dużą presję i zabrać cały fun z trenowania danej dyscypliny. Jak zatem przygotować się do udziału w zawodach pływackich, zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym?

Nastawienie przed startem

Przed samym startem z pewnością w naszej głowie pojawia się bardzo dużo myśli zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. To na czym skupisz uwagę będzie miało ogromny wpływ na Twój występ i psychikę w czasie zawodów. Czy dorzucisz presję i oczekiwania skupiając uwagę na rywalach, wyniku lub miejscu na podium? Czy może skupisz się na elementach, na które masz realny wpływ, czyli odpowiedniej rozgrzewce, technice czy oddechu? Zdecydowanie lepiej skoncentrować się na tym, na co mamy wpływ, czyli kontrolowanie własnego tempa, rytmu, oddechu czy elementów technicznych. 

Przed samym startem warto dodać sobie pewności siebie. Spojrzeć na cały proces treningowy i ilość jednostek treningowych, które nas do tego startu przygotowały i przybliżały. Aby zminimalizować stres w dniu startu, warto wcześniej ustalić cały harmonogram dnia. Zaplanuj odpowiednio wcześnie rozgrzewkę, dowiedz się, gdzie możesz zostawić rzeczy, zapoznaj się z trasą, dowiedz się, o której masz start. 

Check lista przed zawodami

Jednym z najmniej pożądanych scenariuszy jest ten, w którym przyjeżdżasz na zawody i orientujesz się, że czegoś zapomniałeś, np. stroju, czepka czy ulubionych okularków. Dlatego stwórz check listę, w której wszystkie rzeczy przygotujesz i spakujesz dzień wcześniej. W zależności od dyscypliny ta lista może być krótsza lub dłuższa. Być może na zawody pływackie nie potrzebujesz za dużo sprzętu, ale już na zawodach triathlonowych logistyka i przygotowanie wszystkich rzeczy to już wyższy poziom 🙂 Im mniej dodatkowego stresu w dniu startu tym lepiej dla głowy! 

Przeczytaj także:   Pływacki savoir-vivre, czyli kilka niepisanych zasad na basenie

Korzystaj ze sprawdzonego sprzętu

Jedną z głównych zasad przedstartowych jest: Nie eksperymentuj z nowym sprzętem na zawodach! Korzystaj tylko ze sprawdzonego sprzętu, który wiesz, że się sprawdził na treningach. Dotyczy się to zarówno okularków na basenie, pianki w triathlonie czy butów startowych na maraton. Nawet w najwyższej formie sportowej, nowy sprzęt może pokrzyżować plany. Niesprawdzone wcześniej okularki mogą zacząć przeciekać, pianka może nabierać za dużo wody, a buty mogą uporczywie obcierać przez cały dystans. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby sprzęt na zawody przetestować wcześniej na treningach.

Odżywianie przedstartowe i podczas startu

Na kilka dni przed startem unikaj ciężkostrawnych posiłków. Stawiaj na lekkie, wartościowe i sprawdzone dania. Prawdopodobnie bezpieczniej będzie przygotować je w domu niż eksperymentować w restauracjach. Biorąc pod uwagę długość trwania wysiłku warto również rozważyć strategię jedzenia na kilka dni przed startem oraz podczas samego startu. Systematyczne dostarczanie węglowodanów w trakcie wysiłku wpłynie na nasz poziom energii podczas całego wyścigu. Tak jak ze sprzętem, tak i żywienie około startowe warto przetestować wcześniej na treningach, aby przygotować żołądek do prawidłowego trawienia.

Have fun 🙂

Na sam koniec nie zapomnij o tym, co najważniejsze: ciesz się tym startem 🙂 Długo pracowałeś na to, żeby znaleźć się w tym miejscu. Wiele miesięcy treningów za Tobą, z pewnością nie raz wyobrażałeś sobie ten moment, a teraz właśnie nadszedł czas na skosztowanie wisienki na torcie. Bez względu na to jak Ci pójdzie, ciesz się nowymi doświadczeniami.

Chcesz się przygotować się do zawodów? Zależy Ci na udoskonaleniu techniki i dobrym przygotowaniu? Zapraszamy na treningi sportowe w sekcji SK Tri&Swim Team prowadzone przez doświadczonych trenerów.

 

Przeczytaj także:   Czy w wieku 40 lat można nauczyć się pływać?

Przeczytaj także: