Styl motylkowy, potocznie zwany delfinem czy motylkiem, uważany jest często za najbardziej spektakularny. Po pierwsze jest najtrudniejszym stylem pływackim. Po drugie wymaga dobrej kondycji i siły. Nie jest to na pewno styl, którym można przepływać swobodnie kolejne kilometry, tak jak kraulem. Po trzecie, tak naprawdę niewiele osób potrafi tym stylem pływać. Jak zatem nauczyć się pływać motylkiem? Jak pływać delfinem, żeby nie nabierać ustami litrów wody? Zachęcamy do lektury.

Praca nóg w stylu motylkowym

Nogi w stylu motylkowym pracują jednocześnie. Nie musimy ich trzymać złączonych, nogi powinny pracować na szerokości bioder. Stopy powinny być skierowane lekko do środka, dzięki czemu zwiększamy powierzchnię odbicia. Naukę delfina warto zacząć od samej pracy nóg, falowania ciała i rozruszania bioder. Najlepiej zacząć naukę w płetwach, dzięki czemu złapiemy więcej luzu. Kopnięcia nóg do delfina zaczynamy od bioder, a nawet od klatki piersiowej. Wykończenie ruchu odbywa się w stopach, to tam osiągamy największą moc odepchnięcia.

Praca ramion w stylu motylkowym

Ramiona w stylu motylkowym pracują symetrycznie. Ręce wchodzą do wody przez dłonie, następnie przedramiona i ramiona. Pociągnięcie pod wodą odbywa się najpierw po szerszym torze ruchu, a następnie zwęża się do bioder. Następnie następuje faza przerzucenia ramion nad wodą. Tutaj istotne jest, żeby przerzucać ręce wyprostowane i wykonywać ruch bardziej z barków.

Koordynacja w stylu motylkowym

To chyba element, który sprawia najwięcej problemów. Odpowiednia koordynacja sprawi, że pływanie motylkiem będzie zdecydowanie prostsze. Od czego zacząć? Przede wszystkim najważniejsze jest skoordynowanie nóg z pracą ramion. Na jeden cykl ramion, wykonujemy dwa kopnięcia do delfina. Pierwsze kopnięcie następuje, gdy ręce wchodzą do wody, drugie kopnięcie jest zazwyczaj mocniejsze i następuje, gdy ręce kończą ruch pod wodą. Można też powiedzieć, że drugie kopnięcie jest swego rodzaju podporą do wyjścia całego tułowia do góry i przerzucenia ramion. 

Przeczytaj także:   Akademia Pływania Sebastiana Karasia partnerem Triathlon Rzeszów - przeczytaj naszą relację z zawodów!

Dużą rolę w pływaniu delfinem ma też praca tułowia. W momencie, kiedy wkładamy ręce i wchodzą one pod wodę, tułów kieruje się również w dół, a biodra idą do góry. Po wejściu ramion do wody, od razu wyciągają się one w przód i do góry. W momencie pociągnięcia ramion, klatka piersiowa idzie do góry, a biodra idą tym razem w dół. Dlatego też, pływanie delfinem przypomina ciągłe falowanie na wodzie. Im szybsze tempo tym to falowanie całego ciała będzie mniejsze. Im swobodniej płyniemy tym możemy sobie pozwolić na większą amplitudę falowania.

Nauka pływania delfinem z Akademią Pływania Sebastiana Karasia

Styl motylkowy to jeden z trudniejszych stylów pływackich. Wymaga odpowiedniej koordynacji i techniki. Nasi trenerzy doskonale wiedzą, jakie ćwiczenia krok po kroku wdrożyć, abyś i Ty cieszył się umiejętnością pływania delfinem. Chcesz nauczyć się pływać motylkiem? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej oferty nauki pływania dla dorosłych.