W pływaniu wyróżniamy aż 4 style pływackie: motylkowy (pot. delfin), grzbietowy (pot. grzbiet lub na plecach), klasyczny (pot. żabka) i dowolny (pot. kraul). Choć styl dowolny ma w sobie również znaczenie, że zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Zazwyczaj zawodnicy płyną jednak kraulem, bo jest to najszybszy styl pływacki. Na zawodach rozgrywana jest również konkurencja 100m, 200m i 400m stylem zmiennym. Jest to wyścig, który łączy wszystkie 4 wymienione wcześniej style pływackie w odpowiedniej kolejności.

Czym różnią się poszczególne style pływania? Jakie mięśnie pracują w poszczególnych stylach pływackich? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

1. Styl motylkowy – potocznie zwany delfinem, motylkiem lub przez profesjonalnych zawodników koniem 😉

To zdecydowanie najcięższy i najbardziej siłowy styl pływacki. Wymaga silnych ramion i odpowiedniej koordynacji. To również najmłodszy styl pływacki, bo wymyślony dopiero w XX wieku. Na początku łączył pracę ramion do delfina z nogami do żabki. Obecnie technika ta przypomina naturalne ruchy delfinów w wodzie. Charakteryzuje się jednoczesnym przenoszeniem obu ramion nad wodą, falowaniem tułowia i kopnięciami obu nóg jednocześnie. Na jeden ruch ramion przypadają dwa kopnięcia nogami. Jest to dosyć trudny do skoordynowania ruch, gdyż wymaga sporej mobilności w barkach i siły ramion, ale przede wszystkim odpowiedniej koordynacji z nogami. Na zawodach tym stylem pokonywane są dystanse: 50, 100 i 200 metrów. Ten ostatni potrafi “postawić” nawet niejednego profesjonalnego pływaka. Dlatego często potocznie mówi się 200 metrów “koniem”, bo trzeba mieć końskie zdrowie na ten dystans 🙂

2. Styl grzbietowy – jedyny styl, którym pływamy na plecach

To chyba najbardziej zalecany styl pływacki przez lekarzy i fizjoterapeutów. Otwiera klatkę piersiową i dobrze wpływa na kręgosłup. Jest lekarstwem dla wszystkich osób spędzających dużo czasu przed biurkiem. Dosyć łatwo się go nauczyć, bo nie musimy się uczyć oddychania w wodzie, gdyż twarz jest cały czas na powierzchni. Praca ramion to naprzemienne przenoszenie ramion za siebie i ciągnięcie wody do biodra. Praca nóg z kolei tworzy małą “motorówkę”, wybijając stopami wodę do góry. Nogi są wydłużone, pracują na lekki zgięciu kolana. Unikamy tzw. “rowerka”. Głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, patrzymy na sufit basenu.

Przeczytaj także:   Ile trwa nauka pływania u dorosłych, a ile u dzieci? 

3. Styl klasyczny – popularna żabka

Jeden z popularniejszych stylów pływackich na basenie wśród amatorów. Choć trzeba podkreślić, że wiele osób pływa niepoprawnie technicznie, robiąc sobie więcej szkody niż pożytku. Prawidłowa “żabka” opiera się na mocnej, wąskiej, ale przede wszystkim symetrycznej pracy nóg. Kolana pozostają wąsko, stopy wychodzą szerzej. Najważniejszym momentem jest zagarnianie wody, gdy pięty są blisko pośladków, stopy zginają się grzbietowo w stawie skokowym (zadzierają się) i zagarniają jak najwięcej wody. To w tym momencie najwięcej osób popełnia błąd, często ustawiając jedną lub obie stopwy w zgięciu podeszwowym (stopa obciągnięta) lub co gorsza rotując biodra i płynąc niesymetrycznie. Żabka dosyć mocno angażuje mięśnie klatki piersiowej, co wpływa na jeszcze większe zamykanie jej, a w efekcie garbienie się. Styl klasyczny często nie jest zalecany dla osób z problemami kręgosłupa czy kolan.

4. Styl dowolny – najszybszy styl pływacki

Tak jak pisaliśmy we wstępie, zawodnik może wybrać dowolny sposób płynięcia, ale my opiszemy tutaj tzw. kraul, którym zazwyczaj zawodnicy się posługują. Jest to najszybyszy styl pływacki ale również jeden z bardziej ekonomicznych. Na basenie zawodnicy ścigaj a się tym stylem na największej puli dystansów: 50, 100, 200, 400, 800 i 1500 metrów. Ponieważ jest to najszybszy styl pływacki, również triathloniści wybierają ten styl na wodach otwartych.

Jak wygląda technika pływania kraulem? Pływak jest w pozycji na piersiach i wykonuje naprzemienną pracę nóg. To podobna praca jak przy stylu grzbietowym, z tymże teraz z głową skierowaną w dół. Ręce pracują naprzemianstronnie. Do 100 metrów, mogą pracować trochę jak “kołowrotek”, czyli cały czas się wymijać. Od 100 metrów w górę dążymy do utrzymywania jednej ręki z przodu trochę dłużej. Jest to dużo bardziej ekonomiczne. Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o “oddechu w kraulu”. Opisujemy tam dokładnie ułożenie głowy i jak prawidłowo oddychać podczas pływania kraulem.

Przeczytaj także:   Trzy sposoby na regenerację po treningu

Jaki styl pływacki wybrać?

Pływanie daje szeroki wachlarz stylów pływackich, które różnią się od siebie znacząco zarówno w kwestii oddychania jak i zaangażowanych mięśni. Oczywiście warto być wszechstronnym i poznać je wszystkie. Jeśli jednak jestesmy ograniczeni czasowo lub skarżymy się na bóle pleców, warto wtedy wziąć na warsztat przede wszystkim styl dowolny i grzbietowy. Od naszych zawodników wiemy, że jednak styl motylkowy wzbudza największy efekt “wow” podczas wakacji nad wodą, więc wybór należy oczywiście do Ciebie 😉 Nasi trenerzy pomogą Ci nauczyć się każdego stylu pływackiego. Prowadzimy naukę pływania dla dorosłych na 5 basenach w Warszawie.