Pływanie to jeden z najlepszych sportów wpływających na rozwój dziecka. Angażuje wiele grup mięśniowych w ciele i poprawia kondycję fizyczną. Pomaga także w rozwijaniu koordynacji i równowagi, co jest niezmiernie ważne w tak młodym wieku. Pływanie wzmacnia również układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pojawia się natomiast pytanie: czy lepiej, aby dziecko skupiło się na ulepszaniu jednego stylu czy powinno uczyć się wielu stylów pływackich?

Korzyści płynące z nauki różnych stylów pływania dla dzieci

Wszechstronność to słowo, którym powinniśmy się kierować w rozwoju motorycznym młodego dziecka. Dotyczy to zarówno różnego rodzaju aktywności dziecka na co dzień – dziecko powinno biegać, śpiewać, malować, grać w piłkę, czytać, wspinać się na przeszkody. Tak samo w obrębie danej aktywności ważne, aby nie skupiać się się na jednym konkretnym ćwiczeniu, zadaniu czy stylu pływackim. W pływaniu każdy styl pływacki różni się sposobem oddychania, angażuje czasami zupełnie inne mięśnie i przede wszystkim różni się koordynacją. Dzięki czemu dziecko ma okazję do bycia elastycznym i uczyć się zupełnie nowych ruchów. Dziecko jest jak biała kartka, która każdego dnia zapisuje nowe umiejętności.

Sposoby włączenia różnych stylów pływackich do nauki pływania dzieci

Jesteśmy już świadomi, że wszechstronny rozwój dziecka i nauka różnych stylów pływackich niesie za sobą wiele benefitów. Teraz rodzi się pytanie, w jaki sposób najlepiej to wprowadzić? Czy nauka wszystkich stylów na raz będzie odpowiednia? Zdecydowanie nie. Zależy nam na wszechstronnym, ale ustrukturyzowanym rozwoju dziecka. To znaczy, że zaczynamy od łatwiejszych zadań i dopiero po ich opanowaniu przechodzimy do kolejnych. Naukę pływania najlepiej zacząć od oswajania z wodą i samego oddychania. Następnie koncentrujemy się na szukaniu napędu płynąc na samych nogach. Możemy to ćwiczyć zarówno na brzuchu jak i na plecach, z deską lub z makaronem. Kolejnym elementem będzie włączenie pracy ramion i wszelkiego rodzaju dokładanki. Najpierw możemy zacząć od stylu grzbietowego (łatwiejszy ze względu na swobodne oddychanie) a następnie przejść do dokładanek kraulowych.

Przeczytaj także:   Akademia Pływania Sebastiana Karasia partnerem Triathlon Rzeszów - przeczytaj naszą relację z zawodów!

szkoła pływania lindego

Kolejnym krokiem będzie nauka pływania całym stylem na plecach bez sprzętu. Jest to najłatwiejszy styl pływacki, nie wymaga zanurzania głowy przed każdym oddechem. Następnie możemy przejść do nauki pływania kraulem. Jest to styl pływacki dosyć zbliżony do stylu grzbietowego, ale dodatkowo wymaga nauczenia układania głowy i spokojnego oddychania. Jeśli opanujemy już te 2 style pływackie, możemy rozpocząć naukę pływania stylem klasycznym oraz motylkowym.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zalecenia programu szkoleniowego sportowego przygotowanego przez Polski Związek Pływacki dla nauczania dzieci w wieku 7-9 lat:

Faza pierwsza

  1. Ćwiczenia adaptacyjne do środowiska wodnego ze szczególnym uwzględnieniem oddychania.
  2. Nauczanie podstawowych ruchów napędowych.

Faza druga 

  1. Nauczanie i uczenie się pływania stylem grzbietowym.
  2. Nauczanie i uczenie się pływania kraulem.

Faza trzecia

  1. Nauczanie i uczenie się pływania stylem klasycznym.
  2. Nauczanie i uczenie się pływania delfinem oraz technik pływania podwodnego.

Faza czwarta

Wprowadzenie elementów techniki pływania sportowego i elementów składowych wyścigu pływackiego:

  1. doskonalenie sportowych technik pływackich
  2. starty
  3. nawroty.

Charakterystyka wszystkich stylów pływackich

Wiemy już, że warto wprowadzać wszystkie style pływackie i wiemy też w jakiej kolejności. Teraz warto opowiedzieć jeszcze czym tak naprawdę różnią się dane style.

Styl grzbietowy – jedyny styl, którym pływamy na plecach

To najłatwiejszy i najbardziej zalecany styl pływacki przez lekarzy i fizjoterapeutów. Otwiera klatkę piersiową i dobrze wpływa na kręgosłup. Dlatego też jest idealny dla młodego i szybko rozwijającego się organizmu. Dosyć łatwo się go nauczyć, bo nie musimy się uczyć oddychania w wodzie, gdyż twarz jest cały czas na powierzchni.

Styl dowolny, zwany potocznie kraulem

To najszybszy, ale też bardzo ekonomiczny styl pływacki. Jest świetnym narzędziem do wspierania układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Jak wygląda technika pływania kraulem? Pływak jest w pozycji na piersiach i wykonuje naprzemienną pracę nóg. To podobna praca jak przy stylu grzbietowym, z tymże teraz z głową skierowaną w dół. Ręce pracują naprzemianstronnie.

Przeczytaj także:   Oddech w kraulu – jak poprawnie oddychać podczas pływania kraulem?

Styl klasyczny – popularna żabka

Jest to dosyć techniczny styl pływacki. Bardzo ważne jest to, aby nauczyć się poprawnie pływać żabką od samego początku. Prawidłowa “żabka” opiera się na mocnej, wąskiej, ale przede wszystkim symetrycznej pracy nóg. Kolana pozostają wąsko, stopy wychodzą szerzej. Najważniejszym elementem jest prawidłowe ustawienie stopyt i efektywne odpychanie się. W żabce angażujemy również mięśnie klatki piersiowej i uczymy się swobodnego wyleżenia.

Styl motylkowy – potocznie zwany delfinem

To dosyć mocno techniczny i siłowy styl pływacki. Charakteryzuje się jednoczesnym przenoszeniem obu ramion nad wodą, dużą pracą bioder i falowaniem tułowia oraz kopnięciami obu nóg jednocześnie. Jest to dosyć trudny do skoordynowania ruch, gdyż wymaga sporej mobilności w barkach i siły ramion, ale przede wszystkim odpowiedniej koordynacji z nogami, dlatego też naukę tego stylu włączamy w późniejszym czasie.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poznało wszystkie style pływackie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą nauki pływania dla dzieci w Warszawie. Nasza doświadczona kadra trenerska zadba o wszechstronny rozwój Twojego dziecka.