Oddech w kraulu często sprawia sporo problemów osobom uczącym się pływać. Najczęściej pojawiające się pytania to: co ile brać oddech? Jak prawidłowo oddychać w kraulu? Jak wypuszczać powietrze pod wodą – nosem czy ustami? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule poniżej.

Jak poprawnie nabierać oddech w kraulu?

W naszej warszawskiej szkole pływania od początku przekazujemy to, że oddech do kraula nabieramy do boku, układając głowę płasko na wodzie. Popularna jest tutaj zasada tzw. “jednego okularka”, czyli nad wodę wychodzi poziomo tylko połowa twarzy. Częstym błędem jest wystawianie głowy zbyt pionowo. Wynika to z tego, że po pierwsze wydaje nam się, że w ten sposób nie nabierzemy wody ustami, bo mamy mniejszy kontakt z lustrem wody. Po drugie nasz mózg przyzwyczajony jest patrzeć horyzontalnie. Kolejnym błędem jest patrzenie zbyt do przodu, na sufit lub za bardzo za siebie. Głowa w kraulu powinna pracować, patrząc na zmianę na dno basenu i do boku na ścianę/okna, bez zbędnych dodatkowych ruchów.

W którym więc dokładnie momencie brać oddech w kraulu? Gdy ręka jest przy biodrze, powinniśmy już nabierać wdech. Natomiast, gdy ręka jest w fazie nadwodnej, w momencie kiedy dłoń mija naszą twarz, głowa powinna być już schowana.

Co ile brać oddech w kraulu?

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jaki dystans chodzi. Jeśli ścigamy się na 50 metrów kraulem, to dążymy do tego, aby brać jak najmniejszą liczbę oddechów podczas całego dystansu, a najlepiej wcale. Polega to na tym, że przy tak wysokiej prędkości, każdy skręt głowy zaburza rytm płynięcia oraz tworzy dodatkowy opór wody. Na wysokim poziomie liczy się tak naprawdę każda setna sekundy, więc każdy kolejny oddech będzie nas spowalniał.

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać od zera?

Jeśli chodzi o dłuższe dystanse, od 200 metrów górę, dążymy do tego, aby nie doprowadzać do deficytu tlenowego. Im częściej oddychamy, tym lepiej. Dlatego najrozsądniejszym wyborem będzie oddychanie na dwa.

100 m kraulem to z kolei taki dystans na pograniczu. Jedni zawodnicy będą brali mało wdechów, inni będą oddychać co dwa. Można to zaobserwować na filmach z Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich.

Jak prawidłowo oddychać w kraulu?

W poprzednim akapicie powiedzieliśmy sobie, że w pływaniu długodystansowym najlepszym wyjściem będzie oddychanie co dwa. Większość zawodników po pewnym czasie dostrzega, że na jedną stronę oddycha im się łatwiej. Spowodowane jest to zazwyczaj zakresem ruchów i mobilności w odcinku szyjnym. Czy zatem powinniśmy oddychać cały czas na jedną stronę? Zdecydowanie nie.

Przede wszystkim ze względów zdrowotnych warto pracować symetrycznie. Po drugie oddech na drugą stronę może się również przydać na zawodach, gdy np. będziemy mieli duże fale po naszej preferencyjnej stronie. Dlatego zachęcamy, aby w ćwiczeniach czy na rozpływaniu pływać kraulem oddychając na obie strony, np. 50 m (oddech co 2) na prawą stronę i 50 m na lewą. Oczywiście na zadaniach głównych czy na zawodach można wtedy korzystać ze swojej “lepszej strony”.

Wydech w kraulu – jak poprawnie to robić?

Często spotykanym przypadkiem jest to, że zawodnik potrafi już pływać technicznie kraulem, oddycha co dwa, ale nadal bardzo szybko łapie zadyszkę. Jakie więc mogą być tego powody? Przeważnie jest to nieprawidłowy wydech do wody, w nieodpowiednim momencie lub zbyt powolne wypuszczanie powietrza (przez “dziubek”).

Jak należy zatem poprawnie wydychać powietrze? Najlepiej jest, gdy po nabraniu powietrza wstrzymujemy je w płucach. Dzięki temu mamy naturalny „efekt pianki”, czyli większą wyporność i pozycję na wodzie. Następnie w końcówce odepchnięcia wypuszczamy powietrze jednym wyrzutem, aby zaraz znów móc wziąć wdech. Ważne jest również, w jaki sposób wypuszczamy: nosem czy ustami? Im spokojniej płyniemy, tym bardziej możemy korzystać z wydechu nosem. Przy intensywnym wysiłku będziemy jednak wydychać ustami, aby szybciej zrobić miejsce na wdech.

Przeczytaj także:   Ile kosztuje lekcja pływania Warszawa?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmiku instruktażowego na temat oddechu w kraulu:

Chcesz nauczyć się lub udoskonalić swój oddech w kraulu? Zapraszamy na nasze indywidualne i grupowe zajęcia pływackie dla dorosłych, a także lekcje z doskonalenia techniki pływania. Pełną ofertę znajdziesz tutaj.