W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć często pojawiające się pytanie: czy triathloniści powinni uczyć się pływać innymi stylami? Czy mając na uwadze złożoność treningu triathlonowego i ilość jednostek treningowych, warto uczyć się pływać delfinem, grzbietem czy też żabą? Zapraszamy do lektury.

Trening pływacki w triathlonie a różne style pływackie

W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę trening triathlonowy przeciętnego amatora. Można przyjąć, że większość początkujących triathlonistów wykonuje w tygodniu 2 jednostki pływackie po ok. 60 minut. W ciągu miesiąca daje to około 8 treningów pływackich. Trzeba pamiętać o tym, że w triathlonie oprócz pływania musimy znaleźć czas na rozwijanie pozostałych dwóch dyscyplin: roweru i biegu. Dlatego  uważamy, że przy takim nakładzie czasowym, największą objętość treningową – około 90% – powinien zajmować kraul (docelowy styl pływacki w triathlonie). Czy warto jednak poświęcać czas na naukę innych stylów? Zdecydowanie tak. O tym w kolejnym akapicie 🙂

Zalety pływania innymi stylami w treningu pływackim do triathlonu

Mając na uwadze procentowy udział kraula i innych stylów pływackich w treningu pływackim do triathlonu, mimo wszystko warto nauczyć się pływać grzbietem, żabką czy też delfinem. Będzie to doskonałe narzędzie do kształtowania wytrzymałości siłowej w wodzie. Są to też świetne nowe bodźce koordynacyjne dla głowy, które pozytywnie wpłyną na świadomość i pozycję ciała w wodzie oraz poprawią czucie wody. Mogą być też elementem urozmaicenia treningu, a co za tym idzie zwiększenia motywacji w całym procesie treningowym.

Kiedy w treningu triathlonowym warto pływać innymi stylami?

Największą objętość pływania innymi stylami pływackimi warto zrobić w okresie jesienno-zimowym. Jest to też idealny czas na naukę tych stylów i wprowadzenie ćwiczeń technicznych. Na każdym treningu możemy poświęcić spokojnie ok. 400-500 metrów na pływanie grzbietem, żabką czy delfinem. Im bliżej sezonu i startów, tym zmniejszamy objętość pracy nad innymi stylami. Przed samymi startami kraul powinien być już wiodącym stylem pływackim w całym treningu, a grzbiet czy żabka możemy wykorzystywać jako odpoczynek pomiędzy zadaniami.

Przeczytaj także:   Ile trwa nauka pływania u dorosłych, a ile u dzieci? 

Jeśli chcesz nauczyć się pływać innymi stylami lub planujesz start w triathlonie, serdecznie zapraszamy na naukę pływania dla dorosłych w Akademii Pływania Sebastiana Karasia w Warszawie.