Rozgrzewka zarówno na lądzie jak i w wodzie to bardzo ważne elementy treningu. Mają za zadanie przygotować organizm do wytężonej pracy podczas zadania głównego czy też startu w zawodach. Niestety przez wiele osób ten element jest mocno zaniedbywany. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia rozgrzewka może mieć realny wpływ nie tylko na zmniejszenie ryzyka kontuzji, ale też na tempo naszego pływania. A kto nie chciałby pływać szybciej? 😉 

Rozgrzewka w wodzie – część wprowadzająca

To część, w której oswajamy się z wodą. Pływamy swobodnie, aby nie obciążać stawów. Możemy zacząć od luźnego przepłynięcia kraulem na zmianę z grzbietem lub żabką. Warto następnie wprowadzić krótkie ćwiczenie pływania na piąstkach lub z piłeczkami w ręku, aby od samego początku treningu być skoncentrowanym na prawidłowym chwycie. Dzięki temu też zapamiętamy dobre prowadzenie ręki pod wodą i dużo lepiej będziemy wykonywać kolejne zadania. Raczej nie zalecamy w tej części rozgrzewki używania dodatkowego  sprzętu pływackiego czy pływania stylem motylkowym.

Rozgrzewka w wodzie – część techniczna

Kiedy najlepiej wykonywać ćwiczenia techniczne? Nad prawidłową techniką warto pracować już w drugiej części rozgrzewki, bezpośrednio po krótkiej części wprowadzającej. Nie bez powodu zadania techniczne powinny znaleźć się właśnie na początku treningu. Najlepiej pracuje się na świeżej i nie zmęczonej głowie. Na początku treningu również nasze mięśnie nie są jeszcze na tyle zmęczone. Dzięki temu łatwiej nam skoncentrować się na jakości wykonywania ćwiczeń, a następnie przełożenia tych wzorców na resztę treningu.

Rozgrzewka w wodzie – część dogrzewająca

To moment na ostateczne dogrzanie się przed zadaniem głównym. To bardzo ważny element rozgrzewki, dzięki któremu pobudzamy układ krążenia i układ nerwowo – mięśniowy. W zależności od naszego zadania głównego, dobieramy zadanie dogrzewające. Po więcej przykładów tej części rozgrzewki zachęcamy do obejrzenia naszego filmiku:

Przeczytaj także:   Doskonalenie Pływania dla Triathlonistów

Serdecznie zapraszamy na zajęcia nauki pływania dla dorosłych w naszej Akademii Pływania Sebastiana Karasia w Warszawie. Prowadzimy zajęcia na wielu basenach w Warszawie i na różnych poziomach zaawansowania. Nasza kadra to doświadczeni trenerzy, dla których pływanie to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja.