Pływanie w ostatnich latach zyskało bardzo na popularności. Powstaje coraz więcej szkółek pływania. Rodzice chętnie zapisują pociechy na lekcje pływania dla dzieci, ale też sami częściej chodzą na basen. Sporo osób zaangażowało się również w triathlon, gdzie jedną ze składowych jest właśnie pływanie. Czy jest to dobra aktywność dla naszego ciała? Nieśmiało twierdzimy, że jedna z najlepszych! To jeden z niewielu sportów, który przynosi aż tyle korzyści dla naszego organizmu! Przeczytaj, dlaczego warto pływać.

pływanie kraulem

1. Pływanie jako forma relaksu i wyciszenia

W czasach kiedy jesteśmy przytłoczeni różnymi bodźcami zewnętrznymi, telefonami komórkowymi, mailami – pływanie to jeden z niewielu sportów, który pozwala w 100% odciąć się od tych rozpraszaczy. Zostajemy sami z własnymi myślami, a spędzenie całej godziny pływając wśród delikatnego szumu wody jest pewną formą medytacji. Od naszych zawodników wiemy, że pływanie to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Chłodna woda budzi organizm do życia, a reset myśli z rana pozwala na kreatywność w ciągu dnia.

2. Pływanie jako forma rehabilitacji

Pływanie to jeden z niewielu sportów, który przepisywany jest jako lekarstwo na wiele schorzeń czy kontuzji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy w odciążeniu. Mięśnie i stawy mogą pracować dużo swobodniej. Ciało się rozluźnia, a pływając pracuje praktycznie cały nasz organizm. Część dzieci trafia na basen właśnie z zaleceń lekarza. Tak było chociażby z naszą mistrzynią olimpijską – Otylią Jędrzejczak, która jak sama opisuje, jako mała dziewczynka zaczynała się garbić, a lekarz zalecił jej właśnie pływanie.

3. Praca nad oddechem

To co sprawia sporo problemów w pływaniu to oddech. Nauka kontrolowanego i świadomego oddechu to również zwiększenie objętości płuc oraz lepsze dotlenianie organizmu. Jak należy oddychać np. pływając kraulem? O tym przeczytasz w osobnym artykule “Oddech w kraulu – jak poprawnie oddychać podczas pływania kraulem?”. Co więcej pływanie to wysiłek aerobowy, dzięki któremu poprawiamy krążenie, nie nadwyrężając układu kostno-stawowego.

Przeczytaj także:   Pływanie na plecach – zalety

4. Pływanie jako sposób na redukcję wagi i zmniejszenie ryzyka otyłości

Pływanie to świetna aktywność fizyczna, dzięki której spalimy kalorie! Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów albo utrzymaniu dobrej sylwetki to wizyta na basenie będzie jedną z lepszych opcji! W ciągu godziny średniego wysiłku możemy spalić nawet 500 kalorii. Angażujemy całe ciało, dzięki czemu wpływamy na całą sylwetkę. Pracujemy w odciążeniu, więc ten sport zalecany jest również dla osób z nadwaga czy otyłością.


5. Forma integracji i rywalizacji

Popularną formą nauki pływania dla dorosłych są zajęcia grupowe. Część osób decyduje się na  start w zawodach triathlonowych czy zawodach pływackich masters, a część po prostu lubi pływać z innymi, dzięki czemu ma większą motywację na trening. Bez względu na motywy działania, pływanie w grupie to świetna forma integracji, a nawet czasem rywalizacji. Pływając w grupie zdecydowanie łatwiej utrzymać regularność uprawiania danej dyscypliny. Jeżeli szukasz takich zajęć, do której chciałbyś dołączyć, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Prowadzimy naukę pływania dla dorosłych na 5 basenach w Warszawie.

Zapraszamy do zapisów na zajęcia w naszej warszawskiej szkole pływania już dziś!