Jakie są zalety pływania na plecach?

Pływanie to jeden z tych sportów, który zalecany jest niemal wszystkim. Dzięki temu, że w wodzie jesteśmy w odciążeniu, nasze ciało może dużo luźniej pracować. Pływanie, a szczególnie pływanie grzbietem, to najpopularniejsze remedium na wszelkie skrzywienia kręgosłupa i bóle pleców. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się właśnie temu stylowi pływackiemu. Co daje pływanie grzbietem? Zapraszamy do lektury.

Pływanie na plecach a poprawa postawy ciała u dorosłych

W czasach, kiedy coraz więcej siedzimy przed komputerami, coraz bardziej wpatrujemy się w telefony, pływanie na plecach może mieć zbawienny wpływ na hamowanie lub nawet odwracanie procesu garbienia się. Dzięki technice pływania grzbietem otwieramy całą górną część tułowia, rozciągamy mięśnie klatki piersiowej oraz wzmacniamy mięśnie pleców. Dzięki temu unikamy również bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym, czy lędźwiowym, spowodowanym długotrwałą pracą siedzącą z wpatrzonym wzrokiem w ekran monitora.

Pływanie na plecach a skrzywienia kręgosłupa u dzieci

Pływanie grzbietem to świetna rehabilitacja dla dzieci, u których stwierdzono skrzywienia kręgosłupa. Po części wiele zalet wypisaliśmy już w poprzednim akapicie. Warto wspomnieć również o tym, że środowisko wodne odciąża nasze ciało, co daje świetne warunki dla szybko rosnącego młodego organizmu. Kręgosłup nie jest ściśnięty, ma przestrzeń do ruchu i mobilizacji, a zatem do zmiany.

Styl grzbietowy – jeden z łatwiejszych stylów pływackich

Gdy płyniemy na plecach, mamy cały czas dostęp do powietrza. Dzięki temu nauka pływania grzbietem (na plecach) jest dużo łatwiejsza. Nie trzeba dodatkowo opanowywać wypuszczania bąbelków powietrza pod wodę czy skupiać się, kiedy i jak nabrać oddech. Dzięki temu dla wielu osób nauka pływania na plecach jest to dużo mniej stresująca.

Pływanie na plecach jako wysmuklenie sylwetki

Styl grzbietowy pozwala harmonijnie wysmuklić całe ciało. Wzmacniamy m.in mięśnie nóg, ramion, pleców czy brzucha. Pływanie na plecach to świetny trening aerobowy, dzięki któremu spalimy dużo kalorii, a przy okazji robimy wiele dobrego dla naszej postawy ciała i samopoczucia.

Przeczytaj także:   Kurs Pierwszej Pomocy w Warszawie

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Co daje pływanie? 5 korzyści dla ciała i organizmu!