Pływanie to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Aby jednak pójść na basen i móc przepłynąć kilka basenów dowolnym stylem, trzeba najpierw… nauczyć się pływać 🙂  Ale jak właściwie to zrobić? Od czego powinny rozpocząć się pierwsze lekcje pływania? Przeczytaj poniższy artykuł.

1. Nauka oddechu w wodzie

Pierwszym i tak naprawdę najbardziej podstawowym krokiem powinno być zapoznanie się ze środowiskiem wodnym i nauka poprawnego oddechu w wodzie. Wdech ustami na powierzchni, wydech nosem do wody i tworzenie bąbelków. Dzięki tym ćwiczeniom oswajamy się z wodą. Dużym błędem jest pomijanie tego punktu i rozpoczynanie od ćwiczeń stricte technicznych. W złożonych ruchach praca nad oddechem będzie jeszcze trudniejsza. Przy okazji polecamy nasz artykuł: Oddech w kraulu – jak poprawnie oddychać podczas pływania kraulem?

2. Prawidłowa pozycja na wodzie

Kiedy opanujemy już oddychanie w wodzie warto skupić się na poprawnej pozycji ciała, a właściwie można powiedzieć nad rozluźnieniem się w wodzie. Tutaj dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju ślizgi i ćwiczenia wypornościowe. Dzięki temu poznajemy, jak nasze ciało zachowuje się w wodzie. Kiedy jesteśmy rozluźnieni i nabieramy oddech, ciało zdecydowanie wyżej leży na wodzie. Kiedy jesteśmy spięci, nabieramy płytki oddech lub jesteśmy na wydechu, ciało zanurza się głębiej. Taka sylwetka będzie tworzyła duże opory podczas pływania.

3. Nauka stylu pływackiego

Kolejnym punktem jest już właściwa nauka pływania. Wykonujemy wszystkie ćwiczenia, które krok po kroku mają nas doprowadzić do pływania danym stylem. W przypadku pływania kraulem będą to np. ćwiczenia na pracę nóg, wszelkie dokładanki, pływanie na rękach itd. Pisaliśmy o tym w artykule Jak nauczyć się pływać kraulem? 4 podstawowe ćwiczenia, które warto znać.. Po odpowiednio dobranych zestawach ćwiczeń, pewnej powtarzalności i wyrobieniu pamięci mięśniowej, powinniśmy nauczyć się swobodnie pływać danym stylem.

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać kraulem? 4 podstawowe ćwiczenia, które warto znać.

4. Jak doskonalić naukę pływania?

Nauczyliśmy się poprawnie pływać danym stylem i nie męczymy się po kilku/kilkunastu przepłyniętych basenach (z wyjątkiem delfina;) – przyszedł czas na udoskonalenie naszego stylu. Warto teraz zwrócić uwagę na szczegóły. Jeśli chodzi o kraul będzie to np. wysoki łokieć pod wodą, czucie wody, wykończenie ruchu z tyłu. Są to ćwiczenia czy elementy techniczne bez których spokojnie nauczymy się pływać. Natomiast te detale wyniosą nas na kolejny poziom pływania.

Pływanie w łapkach

5. Jak przyśpieszyć pływanie?

Jeżeli polubiliśmy pływanie na tyle, by poświęcić temu trochę więcej czasu niż jedno wyjście w miesiącu na basen, to kolejnym krokiem będzie właściwy trening wytrzymałościowy. Dobrze zbudowany plan treningowy będzie stopniowo budował nasza formę sportową, dzięki czemu będziemy poprawiać nasze czasy. Zdecydowanie nie polecamy zaczynać od tego kroku. Bez odpowiedniej techniki, ta praca pójdzie po prostu na marne.

Podsumowanie

Wymieniliśmy 5 kroków, które sprawi, że staniesz się świadomym pływakiem i bez problemu będziesz przepływał kolejne kilometry. Wszystko zaczyna się jednak od tego pierwszego kroku – pójścia na basen i zrobieniu kilka spokojnych oddechów. Jeśli chcesz zacząć tą przygodę z nami – zapraszamy na nasze lekcje pływania.