Pływacki savoir-vivre, czyli kilka zasad panujących na basenie, które warto znać

Uczęszczasz na basen i chcesz bez problemu wykonać swój trening, nie przeszkadzając przy tym innym? Koniecznie poznaj pływacki savoir-vivre, obowiązujący zarówno profesjonalnych pływaków jak i osoby, dla których nauka pływania to nowość. Dzięki temu trening wykonasz bez problemu i wszystkim będzie pływało się lepiej. 🙂 

1. Rezerwacja toru

Zanim wejdziesz do wody, rozejrzyj się, które tory są zarezerwowane, które przeznaczone do szybkiego pływania, a które do nauki pływania dla dorosłych oraz dzieci. Zazwyczaj informacja ta umieszczona jest na tabliczkach postawionych na słupkach. Jeśli nie ma takiej informacji, a nie jesteś pewien, na który tor wejść, zapytaj ratownika. Z reguły skrajne tory przeznaczone są dla osób początkujących (często prowadzona jest na nich również nauka pływania), natomiast środkowe do szybkiego pływania.

2. Ruch prawostronny

Staraj się pływać jak najbliżej prawej strony i liny, by umożliwić wyprzedzanie przez szybsze osoby na torze.

3. Ściana nawrotowa

Nie stój na środku ściany nawrotowej. Środek ściany przeznaczony jest do wykonywania nawrotów. Jeśli masz akurat przerwę, najlepiej ustaw się jak najbliżej liny.

4. Przepuść szybciej pływające osoby

Kiedy stoisz przy ścianie nawrotowej i widzisz, że właśnie dopływa ktoś szybszy – przepuść. Nie startuj sekundę przed nim. Świat się nie zawali, a Twój zegarek nie zwariuje, gdy wystartujesz 2 sekundy później, a w ten sposób ułatwisz wszystkim wykonanie zadania w swoim tempie.

5. Sprzęt pływacki

Widzisz przy słupku deskę i chcesz popływać na nogach? Zorientuj się, gdzie jest sprzęt ogólnodostępny i czy z tego sprzętu ktoś akurat nie korzysta lub przynieś własny.

6. Zachowaj odstęp

Jeśli płyniesz za kimś, zachowaj odstęp i nie wpadaj cały czas na stopy tej osoby. Jesteś szybszy, wyprzedź. Jeśli nie, zrób kilka metrów przerwy. No, chyba że umówiłeś się z kimś na przećwiczenie draftowania 😉

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać kraulem? 4 podstawowe ćwiczenia, które warto znać.

Jakie jeszcze zasady pływackiego savoir-vivre byście dodali 🙂?

Chcesz zapewnić dziecku rozwój i wspaniałą zabawę pod okiem najlepszych instruktorów pływania w Warszawie? Serdecznie zapraszamy do naszej warszawskiej szkoły pływania. Możesz być pewien, że oddajesz swoją pociechę w ręce doświadczonych trenerów z podejściem do dzieci. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.