Kobiety często zastanawiają się, czy pływanie w ciąży jest dla nich bezpieczne. Sylwetka i potrzeba ruchu zdecydowanie się zmienia w tym okresie, a basen w ciąży wydaje się jedną z najlepszych form aktywności. Czy tak faktycznie jest? Kiedy można pływać w ciąży i jaki styl pływacki najlepiej wybrać? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Pływanie w ciąży – jeden z najbardziej zalecanych sportów w tym okresie

Pływanie w ciąży ma wiele dobroczynnych cech dla ciała kobiety. Przede wszystkim jest sportem o bardzo niskim ryzyku urazów czy kontuzji. Angażuje całe ciało do ruchu, a dzięki temu, że poruszamy się w odciążeniu, nie wpływa negatywnie na stawy. Warto pamiętać, że w ciąży jest to szczególnie ważne bo, stawy i więzadła z każdym miesiącem dostają coraz większe obciążenie.

Co więcej pływanie w ciąży korzystnie wpływa na układ limfatyczny, który jest mocno obciążony w tym okresie. Zmniejsza obrzęki nóg i zapobiega żylakom. Można powiedzieć, że masuje ciało, poprawia krążenie i działa jak naturalny drenaż limfatyczny. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i redukuje ryzyko cukrzycy ciążowej.

 

Basen w ciąży – ulga dla ciała

Pływanie przynosi również dużą ulgę dla ciała. W wodzie nie odczuwamy przybywających kilogramów. Dlatego też wysiłek fizyczny nie jest tak odczuwalny jak na lądzie. Jest to też świetna terapia na bóle pleców. Kręgosłup pracuje w odciążeniu. W ciąży rośnie również temperatura ciała, dlatego chłodna woda przynosi ukojenie. Nie bez powodu kobiety chętnie wybierają pływanie w ciąży.

Pływanie w ciąży – jaki styl pływacki wybrać?

Kolejną zaletą pływania w ciąży jest jego dobroczynny wpływ na postawę ciała. Warto jednak wspomnieć o tym, jakie style pływackie najlepiej wybierać, a jakich unikać. Świetnie sprawdzi się w tym okresie kraul i grzbiet. Te style poprawią zakresy ruchów, pozytywnie wpłyną na kręgosłup i zaangażują do pracy całe ciało. Styl grzbietowy dodatkowo otworzy klatkę piersiową, która przez powiększający się z każdym miesiącem biust, ma tendencję do zamykania się. W ciąży powinniśmy jednak unikać pływania żabką czy delfinem. Żabka może dodatkowo obciążać odcinek lędźwiowy i szyjny oraz zamykać klatkę piersiową. Delfin z kolei może być stylem zbyt intensywnym jak na ten okres i również powodować bóle kręgosłupa.

Przeczytaj także:   Trzy sposoby na regenerację po treningu

 

Basen w ciąży – kiedy nie jest zalecany?

Pomimo tak wielu zalet, jakie niesie za sobą pływanie w ciąży, są też przypadki, w których nie jest pożądany. Przede wszystkim najpierw powinniśmy skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje, czy możemy pływać czy nie. Nie ma żadnych kryteriów, jeśli chodzi o to, w którym miesiącu można pływać, a w którym nie można. Jeśli ciąża przebiega prawidłowa, a kobieta czuje się dobrze, nie ma przeciwskazań do pływania. Basen natomiast na pewno nie jest zalecany w przypadku plamienia czy krwawienia, infekcji dróg rodnych czy w ciąży zagrożonej. Aby upewnić się, czy możemy pływać najlepiej skonsultować to z lekarzem.

Jeżeli jesteś lub planujesz być w ciąży i chciałabyś nauczyć się pływać, aby korzystać ze wszystkich zalet tego sportu, zapraszamy na naukę pływania dla dorosłych do naszej Akademii Pływania Sebastiana Karasia w Warszawie.