Z roku na rok wciąż przybywa chętnych do nauki pływania zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Być może też chciałbyś się nauczyć pływać, ale zastanawiasz się jak wyglądają pierwsze kroki w wodzie? Od czego zaczynać naukę pływania? Ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się co może Cię czekać na pierwszych kilku zajęciach. Przygotowaliśmy mini poradnik, w którym prezentujemy podstawy nauki pływania. Przy okazji zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o tym ile trwa nauka pływania u dzieci a ile u dorosłych.

1. Krok – nauka oddechu w wodzie

Naukę pływania od podstaw zaczynamy od nauki oddechów, czyli przysłowiowych “bąbelków”. Może się to wydawać prozaiczne, ale wcale takie nie jest. Wbrew pozorom oddychanie w wodzie nie jest intuicyjne. Wdech nabieramy ustami, a pod wodą wydech wykonujemy swobodnie nosem, puszczając bąbelki do wody. Najpierw wykonujemy takie ćwiczenia w kontrolowany sposób stojąc przy ścianie, w kolejnych krokach uczymy się tego wydechu podczas np. pływania na nogach z deską.

Ćwiczenie: wydechy do wody nosem. Nabierz powietrze ustami, zanurz całą głowę i wykonaj wydech nosem pod wodą.

2. Krok – nauka pływania na nogach i pozycja na wodzie

Bez względu na to, jakim stylem chcesz nauczyć się pływać, w większości przypadków naukę zaczniesz od pracy samych nóg, np. z deską. W tym etapie pracujemy nad poprawną pracą nóg jak i nad pozycją całego ciała. Ćwiczenia można wykonywać z rurką, ale jeśli nie masz takiego sprzętu można wykonywać również z samą dużą deską, która jest dostępna niemal na większości basenów w Warszawie. Praca nóg i pozycja ciała na wodzie będzie fundamentem do pływania całym stylem.

Ćwiczenia: praca samych nóg z deską. Nogi są lekko ugięte, rozluźnione, stopy swobodnie obciągnięte i wykonujemy naprzemienne kopnięcia.

Przeczytaj także:   Ile kosztuje lekcja pływania Warszawa?

3. Krok – nauka pracy ramion w pływaniu

W kolejnym kroku, będziemy wykonywać wszelkiego rodzaju dokładanki, które będą nas uczyły poprawnej pracy ramion i ułożenia głowy do oddechu. Zaczynamy od najprostszych  ćwiczeń, czyli np. dokładanka jednorącz z deską. Następnie podobne ćwiczenia możemy wykonywać bez deski, pamiętając cały czas o pracy nóg i poprawnej pozycji całego ciała.

Ćwiczenia: dokładanki jednorącz z deską, dokładanki jednorącz bez deski, nauka pracy samych ramion z pullbuoyem.

4. Krok – prawidłowa koordynacja

To moment, w którym w przenośni zgrywamy grę lewej ręki i prawej na pianinie 😉 Umiemy już przecież pracować na samych nogach i umiemy pracować rękoma. Teraz jest czas, aby odpowiednio to wszystko skoordynować. W pływaniu rozróżniamy różne koordynację: 2 – uderzeniową, 4 – uderzeniową i 6 – uderzeniową. Różnią się one ilością kopnięć w stosunku do pełnego cyklu pracy ramion.

Ćwiczenia: rozłożenie danej koordynacji na poszczególne składowe, zaczynając od pracy samych nóg i zgranie tego w odpowiednim momencie z pociągnięciem ręki.

5. krok – doskonalenie techniki i trening wytrzymałościowy 

Tym etapem możemy powiedzieć, że właściwie kończymy poradnik dla początkujących i wchodzimy już w poziom średniozaawansowany 😉  Nauczyliśmy się pływać swobodnie kraulem, teraz będziemy skupiać się na poprawie szybkości i wydolności. Możemy również wprowadzać ćwiczenia na czucie wody, skupiać się na większej ilości detali.

Chcesz zacząć naukę pływania kraulem pod okiem profesjonalnego trenera? Skorzystaj z naszej oferty nauki pływania dla dorosłych w Warszawie. Nasza doświadczona kadra dobierze odpowiednie ćwiczenia do Twoich potrzeb tak, abyś jak najszybciej nauczył się pływać kraulem.