Początki nauki pływania bywają trudne. Wiele razy spotkaliśmy się z tym, że dziecko lub dorosły przychodzi na basen zestresowany. Ponieważ jest to dla niego coś nowego, to w głowie z pewnością pojawia się wiele pytań. Jeśli mielibyśmy opisać, jakie pytanie statystycznie pada najczęściej na początku nauki to zdecydowanie byłoby to “ile zajęć potrzebuję, żeby nauczyć się pływać (np. kraulem)?”. I tak jak rozumiemy ciekawość naszych kursantów, tak też musimy zawsze odpowiedzieć dosyć enigmatycznie: “to zależy” 🙂 A dlaczego? O tym dowiecie się w naszym artykule.

Ile trwa nauka pływania u dzieci?

Wszystko zależy w jakim wieku dziecko trafia na zajęcia. Jakie ma zdolności motoryczne, czy boi się wody, czy potrafi się skoncentrować, czy uczęszcza też na inne zajęcia sportowe? Tych czynników może być jeszcze więcej. To co jednak wyróżnia dzieci, to łatwość uczenia się poprzez zabawę. Dzieci nie analizują tak jak dorosły. Dzięki swojej bogatej wyobraźni potrafią w 100% oddać się zabawie. A przy okazji wykonują kolejne ćwiczenia, które krok po kroku uczą pływania. Dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, w ile zajęć dziecko nauczy się pływać. Co więcej uważamy, że nie powinniśmy wywierać takiej presji ani na dziecku ani na instruktorze. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Najważniejsze, aby pozytywnie zarazić je pływaniem, sprawić, żeby chętnie chodziło na basen, a efekty przyjdą same.

Sprawdź: nauka pływania dla dzieci

Ile trwa nauka pływania dorosłych?

W przeciwieństwie do dzieci, tempo nauki pływania dorosłych będzie mocno powiązane z przeszłością i doświadczeniem danej osoby. Bardzo często spotykamy się np. z takimi historiami, że “ktoś się kiedyś podtopił”. Taka osoba będzie na początku mocno zestresowana i spięta, co utrudni i wydłuży cały proces nauki. Dopiero gdy pokona lęk do wody, będzie w stanie skupić się na ćwiczeniach.

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać kraulem? 4 podstawowe ćwiczenia, które warto znać.

Duży wpływ na szybkość nauki pływania będzie mieć również mobilność stawów i zakresy ruchów danej osoby. W pływaniu bardzo ważne jest rozluźnienie i elastyczność. W momencie, kiedy ciało jest spięte, ta osoba szybko się męczy i nie jest w stanie wykonywać prawidłowo ruchów. Należy wtedy pracować równocześnie nad poprawą zakresów ruchów na lądzie oraz nad poprawną pracą ciała w wodzie.

Kolejnym elementem wpływającym na szybkość nauki pływania będzie przeszłość sportowa danej osoby. Czy wcześniej uprawiała jakiś sport i jeśli tak to jaki. Najlepszym przykładem będzie bieganie, które stoi w totalnej opozycji do pływania. Wydawałoby się, że biegacze mają silne nogi i powinni bez problemu dać radę sobie w wodzie. W rzeczywistości ich nogi mają zupełnie inne wzorce ruchowe, które wręcz będą ich hamowały w wodzie. Potrzeba czasu, aby nauczyć się innego ustawiania stopy czy pracy nóg. Jeśli jednak osoba uprawiała wiele różnych sportów, ma dużą świadomość swojego ciała i mobilność stawów, z pewnością dużo szybciej nauczy się pływać.

Sprawdź: nauka pływania dla dorosłych

Jak szybko nauczę się pływać?

Ile ludzi, tyle historii. Możemy tutaj śmiało powiedzieć, że niektórym nauka pływania zajmie 3 lekcje, innym 10, a jeszcze innym 30. Każdy z nas jest inny, ma za sobą inną historię. Najważniejszy jest jednak cel, do którego dążymy i nie poddawanie się. W naszej szkółce Akademii Pływania Sebastiana Karasia dopasowujemy program nauki pływania pod możliwości danej osoby, tak aby zmaksymalizować efekty.