W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór aktywności sportowych. Możemy wybierać spośród wielu różnych dyscyplin, zaczynając od biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach, kończąc na balecie, tenisie ziemnym, czy właśnie pływaniu. Co sprawia, że uczymy się danego sportu na własną rękę, a co, że decydujemy się na pomoc instruktora? Z pewnością duże znaczenie będzie miała złożoność danego sportu i ilość elementów technicznych. Pływanie to jeden z bardziej technicznych sportów. Woda to zupełnie inne środowisko, niż to, w którym żyjemy na co dzień. Musimy nauczyć się takich podstaw jak poprawny oddech. Jeśli nie poznamy ogólnych zasad, to po prostu nie będziemy umieli pływać. Czy można zatem nauczyć się pływać samemu?

Jak nauczyć się pływać samemu?

Biorąc pod uwagę złożoność tego sportu, nauka pływania samemu będzie bardzo trudna. Dlaczego? Przede wszystkim nie widzimy swoich błędów. Nie mamy lustra, w którym możemy się obserwować i korygować. Pływamy w odciążeniu, inaczej czujemy swoje ciało i możemy mieć mylne wyobrażenie o naszej technice. Możemy też nabrać złych nawyków, które z czasem będą trudniejsze do wyeliminowania niż jakbyśmy zaczęli naukę od zera. Zła technika może z kolei niekorzystnie wpływać na nasz organizm i prowadzić do przeciążeń. Czy mimo wszystko możemy nauczyć się pływać samemu? Jeśli mamy dużą świadomość własnego ciała i znamy np. podstawy pływania kraulem, to z pewnością za pomocą kilku wskazówek czy ćwiczeń, możemy skorygować niektóre elementy. Jeśli jednak zaczynamy naukę od zera, pływanie na własną rękę będzie niemal niemożliwe.

Czy nauka pływania na własną rękę to dobry pomysł?

W dobie Internetu istnieje bardzo dużo filmików edukacyjnych, również w temacie nauki pływania. Mogłoby się zatem wydawać, że bardzo łatwo można nauczyć się pływać samemu, oglądając wideo instruktażowe w Internecie. Ma to jednak swoje plusy i minusy. Z jednej strony możemy podpatrzeć prawidłową technikę u kogoś innego i zobaczyć dokładnie, jak pracuje całe ciało pod wodą. Z drugiej strony w sieci można niestety znaleźć też dużo filmików niepoprawnych, pokazujących dużo błędów. Jak zatem wybrać te prawidłowe i skąd wiedzieć z jakiego źródła czerpać wiedzę? Kolejną sprawą jest to, że filmiki przedstawiane są często przez zawodowych pływaków, którzy mają zupełnie inną mobilność i pływalność ciała. Jakościowe filmiki na YouTube mogą być zatem bardzo dobrą inspiracją, podpowiedzią i dodatkiem w procesie nauki pływania. Nie zastąpią jednak pracy z trenerem i osoby, która spojrzy na nas z boku i pomoże w korekcie naszych błędów.

Przeczytaj także:   Akademia Pływania Sebastiana Karasia partnerem Triathlon Rzeszów - przeczytaj naszą relację z zawodów!

Nauka pływania samemu czy z trenerem?

Zdecydowanie szybciej nauczymy się pływać pod okiem profesjonalnego trenera. Już nawet kilka zajęć pokaże nam, jakie robimy błędy, nad czym warto popracować, jak poprawnie oddychać i poruszać się w wodzie. Dzięki temu przyspieszymy też cały proces nauki pływania i szybciej będziemy cieszyć się z efektów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nauka pływania samemu jest dużo trudniejsza, ponieważ nie widzimy siebie i nie potrafimy na bieżąco skorygować. Z kolei ciągłe pływanie z przyborami wypornościowymi czy w płetwach, może dać nam złudne przeświadczenie, że już dobrze radzimy sobie w wodzie. Dlatego dobrze też poczuć, jak nasze ciało reaguje i układa się w wodzie bez dodatkowego sprzętu. W przypadku, gdy nie czujemy się w tej kwestii pewnie, dobrze, by dodatkowo ktoś czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Zazwyczaj nie mamy też takiej wiedzy, jaką ma profesjonalny trener, który dobierze ćwiczenia tak, aby krok po kroku nauczyć danych elementów.

Jeżeli chcesz lepiej i szybciej nauczyć się pływać, skorzystaj z wiedzy trenera! Zapisz się na nasze zajęcia, a przekonasz się, że warto! Serdecznie zapraszamy na naukę pływania dorosłych do Akademii Pływania Sebastiana Karasia, gdzie czekają na Ciebie doświadczeni trenerzy.