Pływanie to bardzo techniczny sport. Niemal każdy z nas umie biegać, jeździć na rowerze, ale już nie każdy umie pływać. W naszej opinii pływanie to sport, z którym zdecydowanie warto się polubić. Po pierwsze może uratować nam lub innym osobom życie. Po drugie to jeden z niewielu sportów, który jest zalecany niemal przy każdych schorzeniach, kontuzjach czy dysfunkcjach. Po trzecie to aktywność dzięki, której jesteśmy w stanie się wyciszyć, odłączyć od maili i telefonów.

Jak zacząć naukę pływania kraulem?

Naukę pływania kraulem warto zacząć wtedy, kiedy jesteśmy już oswojeni z wodą, umiemy się na niej swobodnie utrzymać, umiemy oddychać w wodzie. Pływanie kraulem czy jakimkolwiek innym stylem, najlepiej zacząć pod okiem instruktora. Dlaczego? Nawet jeśli obejrzymy wszystkie filmiki na YouTube dotyczące pływania to i tak nie będziemy w stanie sami na siebie spojrzeć w wodzie i skorygować. Doświadczony instruktor będzie mógł nam dać od razu feedback, poprawić i dzięki temu proces nauki przebiegnie szybciej. Co jeśli jednak chcemy spróbować samemu? Jest kilka ćwiczeń od których warto zacząć naukę pływania kraulem.

1. Pływanie na nogach

Pływanie na samych nogach to taki fundament i baza do dalszych ćwiczeń. Poprawna praca nóg nie powinna nas hamować ani nadmiernie męczyć. Nogi powinny pracować wąsko, stopy obciągnięte (ale nie napięte). Najczęstszym błędem jest tzw. rowerek. Czyli mocne zgięcie w kolanie i zaciąganie nogi do tyłu. Taka praca będzie nas męczyć i spowalniać. Starajmy się wyciągać całą sylwetkę, wydłużać nogi, ruch powinien odbywać się z biodra z lekko zginającym się kolanem. Stopa lekko zaburza lustro wody. Jeżeli praca na samych nogach sprawia nam problem, nie przesuwamy się, warto na początku użyć do tego ćwiczenia płetwy. Pomogą w mobilności stawu skokowego i prawidłowej pracy stopy.

Przeczytaj także:   Oddech w kraulu – jak poprawnie oddychać podczas pływania kraulem?

2. Dokładanka

To najbardziej podstawowe i najczęściej zadawane ćwiczenie przygotowujące do pływania kraulem. Możemy przy tym ćwiczeniu popracować nad wieloma elementami takimi jak: pociągnięcie ręką pod wodą, rotacja ciała, nabranie oddechu (polecamy również nasz artykuł o oddechu w kraulu) czy faza przeniesienia ręki górą. Pływając różne dokładanki  oburącz naprzemiennie (z deską lub bez) możemy skupić się w danym momencie na ruchu jednej ręki i jednoczesnej pracy nóg, bez zbędnego myślenia o prawidłowej koordynacji.

3. Pływanie na ramionach

Pływanie na samych ramionach (z pullbuoyem między nogami) może na początku sprawiać wiele problemów. Dlaczego? Największą trudnością może okazać się nabranie oddechu. Przy dokładankach pracowaliśmy nogami, które miały funkcję napędu, ale również były naszym statecznikiem. W momencie kiedy mamy pullbuoy między nogami i pracujemy na samych rękach, możemy na początku czuć, że mocno nas buja. Dlatego pływanie na rękach warto zacząć od trzymania dużej deski z przodu i pullbuoya między nogami i wykonywać układ ciągłej pracy jednorącz.

Jeśli to załapiemy, następnie można odłożyć dużą deskę i starać się “upłynnić” naprzemienną pracę ramion. Ważne jest to jednak, aby ręce nigdy nie weszły w tzw. “kołowrotek”. Starajmy się zawsze trzymać jedną rękę wyciągniętą z przodu. Kiedy ręka wraca górą, mija naszą twarz i powoli wsuwa się do wody, wtedy dopiero możemy ruszać drugą ręką. Jeśli chodzi o poprawną koordynację to jest cienka granica, aby nie wymieniać tych ramion za szybko (jak kajak) ani, żeby nie płynąć za bardzo dokładanką.

pływanie kraulem

4. Pływanie całym kraulem 

To wisienka na torcie i połączenie wszystkich elementów w całość. Odpowiednia praca nóg, ramion i koordynacja sprawi, że popłyniemy całym kraulem. To o czym warto pamiętać, to aby nogami pracować możliwie swobodnie. To są duże partie mięśniowe, które zbyt napięte będą nas szybko męczyły. Postarajmy się przenieść napęd bardziej na ręce. Dlatego też wyróżniamy właśnie różne koordynacje pływania kraulem: 6-uderzeniowy, 4-uderzeniowy i 2-uderzeniowy. Ten ostatni jest często używany przy dłuższych dystansach czy przez niektórych w triathlonie i ma właśnie za zadanie skupić energię bardziej na rękach niż na nogach.

Przeczytaj także:   Zawody Team Karaś

Chcesz nauczyć się pływać kraulem pod okiem doświadczonego trenera? Zapraszamy na nasze lekcje pływania dla dorosłych Prowadzimy naukę pływania na 5 basenach w Warszawie. Zapraszamy również najmłodszych na nasze lekcje pływackie dla dzieci!