Rurka czołowa jako nieoceniony sprzęt do pływania
W ostatnich latach rurka czołowa zyskiwała na popularności w środowisku pływackim. Co ciekawe używana jest zarówno przez osoby początkujące w czasie nauki pływania w Warszawie (oraz oczywiście w innych miastach), jak i przez profesjonalistów. Ma wiele zastosowań i jest świetnym wsparciem w pracy nad techniką pływania. Na początku używanie jej może budzić mały dyskomfort, ale już po kilku sesjach przyzwyczajamy się do oddychania pod wodą.
Praca nad techniką z rurką czołową
Pływanie znane jest jako jeden z bardziej technicznych sportów. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczony dostęp do swobodnego oddychania. Częste nabieranie oddechu rozprasza naszą uwagę i nie potrafimy skupić się na innych technicznych elementach. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam rurka czołowa. Dzięki ciągłemu dostępowi do powietrza możemy poprawić wiele elementów.
Chcesz poprawić technikę w wodzie? W takim razie zapisz się na nasze zajęcia z doskonalenia pływania w Warszawie!
Jakie są zalety używania rurki czołowej?
Zastosowanie rurki czołowej jest bardzo szerokie: od ćwiczeń oddechowych po elementy techniczne. Poniżej wypisaliśmy kilka głównych zalet używania rurki czołowej
1. Większa kontrola rotacji bioder i barków
Dzięki temu, że głowa jest ustabilizowana i nie musimy co chwilę skręcać się do oddechu, możemy lepiej popracować nad rotacją barków i bioder. Często zapominamy o rotacji na stronę nieoddechową, przez co ciężej nam się przenosi ramię nad wodą. Z drugiej strony są osoby, które wykonują hiperrotację i za mocno skręcają np. biodra. Używając rurki czołowej, możemy zapanować nad symetrią.
2. Większa koncentracja podczas ćwiczeń na chwyt
Każdy doświadczony trener pływania z Warszawy czy innego miasta uświadomi Cię, że pociągniecie pod wodą to kluczowy element techniczny, który nas napędza w wodzie. Dzięki rurce czołowej możemy lepiej skupić się na założeniu chwytu, wysokim łokciu i kątem oka cały czas monitorować tor ruchu ramion pod wodą
3. Szukanie opływowej pozycji i wyczucia środka ciężkości w wodzie
Dobry chwyt wody i pociągnięcie pod wodą zda się na nic, gdy nasza sylwetka będzie osadzona głęboko, tworząc duże opory pod wodą. Dlatego bardzo ważna jest praca nad pozycją w wodzie. Dzięki rurce czołowej możemy pracować nad świadomością naszego ciała i ułożeniem na wodzie, czego uczymy już na naszych zajęciach z nauki pływania dla dzieci w Warszawie i przypominamy w czasie warszawskich lekcji pływackich dla dorosłych.
4. Koncentracja na elementach technicznych bez fazy oddechowej
Rurka pozwala na skupienie się na wielu elementach technicznych. Każdy z nas może mieć jednak z czym innym problem w technice pływania. Brak wykończenia ruchu? Krzyżowanie ramion z przodu? Prowadzenie ramion zbyt płytko? Przy tych wszystkich przykładach rurka czołowa będzie bardzo pomocna, gdyż wyeliminuje nam fazę oddechową i pozwoli w pełni skupić się na wspomnianych elementach
5. Trening mięśni oddechowych
Na rynku sprzętu pływackiego dostępne są różne szerokości rurki czołowej, a także końcówki do mocowania na górze, które mają za zadanie regulować przepływ powietrza. Dzięki temu rurka może dodatkowo pełnić funkcję treningu mięśni oddechowych.
6. Ustawienie głowy w kraulu
Użycie rurki czołowej może być świetnym papierkiem lakmusowym dla pozycji naszej głowy. Jeśli np. będziemy za głęboko chować głowę, woda zaleje nam rurkę
7. Odciążenie dla osób z problemami z odcinkiem szyjnym i piersiowym
Neutralne ustawienie pozycji głowy może pozwolić odciążyć kręgosłup szyjny i piersiowy. Jeśli mamy problem z pływaniem na nogach z deską, ciężko nabiera nam się oddech, unosząc głowę do przodu, można wtedy pływać na samych nogach z rurką czołową i wyciągniętymi ramionami z przodu.
Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu „Czy warto pływać w łapkach?”.