Pływanie to bardzo wszechstronny sport. Angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe. Jest to również bardzo techniczna dyscyplina sportu. Niemal każdy z nas umie chodzić, biegać, jeździć na rowerze, ale już nie każdy umie pływać. Kluczowym momentem na nauczenie się poruszania w wodzie jest okres dziecięcy. To wtedy ciało jest elastyczne, mobilne i przede wszystkim podatne do nauki nowych rzeczy. Czy jednak możemy nauczyć się pływać w wieku 40 lat, jeśli nie mieliśmy w ogóle wcześniej styczności z tym sportem? Zdecydowanie tak! Każdy wiek jest dobry, żeby zacząć. Zachęcamy do lektury!

Kiedy zacząć naukę pływania?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki pływania jest okres dziecięcy. Jest wiele aspektów, które ma na to wpływ. Ciało jest plastyczne, dziecko szybko uczy się nowych rzeczy, ale przede wszystkim łatwo pokonuje lęk do wody poprzez zabawę. Można przyjąć, że im później zaczynamy pływać, tym proces nauki wydłuża się. Wszystko zależy jednak od indywidualnych predyspozycji. Czy to oznacza jednak, że w wieku dorosłym nie można nauczyć się pływać? Oczywiście, że nie! Każdy moment na rozpoczęcie nauki pływania jest dobry! Nie bez znaczenia będzie też to, czy uprawialiśmy w przeszłości jakieś inne sporty. Jeśli mamy dobrą koordynację i świadomość swojego ciała, na pewno szybciej opanujemy kolejne etapy nauki i doskonalenia techniki pływackiej. Co więcej pływanie jest bardzo zalecane w każdym wieku! Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Co daje pływanie? 5 korzyści dla ciała i organizmu! (akademiaplywania-sk.pl)

 

Jak nauczyć się pływać w wieku 40 lat?

Od czego zacząć naukę pływania, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tym sportem? Tak naprawdę bez względu na to, czy umiemy poruszać się w wodzie czy nie, najlepszą i najszybszą formą nauki pływania będzie praca z doświadczonym trenerem. Taka osoba poprowadzi nas krok po kroku, eliminując przy okazji częste błędy techniczne. Jeśli jednak mamy różne negatywne doświadczenia z wodą, mamy duży stres związany z zanurzeniem głowy do wody, trener będzie nie tylko wsparciem merytorycznym, ale przede wszystkim psychologicznym. Poczucie bezpieczeństwa i wsparcie trenera, pozwoli nam na przełamanie lęku i szybszą naukę pływania. Przeczytaj również Jak nauczyć się pływać od zera? (akademiaplywania-sk.pl)

Przeczytaj także:   Co daje pływanie? 5 korzyści dla ciała i organizmu!

Dlaczego warto nauczyć się pływać w wieku 40 lat?

Obecne czasy wpływają na to, że coraz mniej się ruszamy, coraz więcej pracujemy i spędzamy czas przed ekranem telefonu czy komputera. To wszystko wpływa negatywnie na nasze ciało i kręgosłup. Sylwetka powoli się zamyka, klatka piersiowa jest przykurczona i często doskwiera nam ból kręgosłupa. Pływanie jest idealnym sportem, aby temu przeciwdziałać! To sport, który polecany jest w każdym wieku, a szczególnie osobom skarżącym się na bóle pleców. Woda odciąża nasze stawy, a pływanie wpływa na poprawę mobilności. Przeczytaj również Pływanie a kręgosłup – czy taki sport jest dla niego dobry? – Akademia Pływania SK Warszawa (akademiaplywania-sk.pl)

Jeżeli wciąż zastanawiasz się czy to odpowiedni moment, by zacząć naukę pływania, nie czekaj! Zapisz się na nasze zajęcia, a przekonasz się, że było warto! Pamiętaj, że zdecydowanie najszybszy progres uzyskasz pod okiem profesjonalnego trenera pływania. Serdecznie zapraszamy na naukę pływania dorosłych do Akademii Pływania Sebastiana Karasia, gdzie czekają na Ciebie doświadczeni trenerzy.