Pływanie to niezwykle popularna od wielu lat forma rekreacji i sportu – poruszanie się w wodzie jest nie tylko relaksujące i ciekawe, ale może też korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Pływając, często nie zdajemy sobie sprawy, ile korzyści zapewniamy naszemu ciału. Ale czy zawsze pływanie jest korzystne dla naszego kręgosłupa? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy w dalszej części tego artykułu.

Czy pływanie jest dobre na kręgosłup?

Kręgosłup to nie tylko wsparcie dla naszego ciała, ale również ośrodek przewodzenia impulsów nerwowych i źródło wielu bólów. Zadbany kręgosłup to podstawa zdrowego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego kondycję. Tutaj z pomocą przychodzi pływanie!

Pływanie przynosi wiele korzyści dla ciała i organizmu – wpływa pozytywnie na serce oraz układ krwionośny, oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu oddechowego. A co z kręgosłupem? Regularna aktywność wzmacnia mięśnie pleców, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej postawy i podpieranie naszego układu kostnego. Zaniedbanie mięśni pleców w pierwszej kolejności da objawy w postaci uciążliwego bólu kręgosłupa. Następnie, stopniowo będziemy odczuwać coraz większe ograniczenia dotyczące zakresu ruchu w ramionach czy biodrach.

Woda odciąża stawy i aparat ruchowy, co sprawia, że wykonywanie ruchów, które mogą być problematyczne na co dzień, staje się o wiele łatwiejsze w wodzie. Jest to więc doskonały sposób na poprawę sylwetki, kondycji, a jednocześnie doskonała zabawa. Polecana jest na przykład osobom prowadzącym siedzący tryb życia wynikający z pracy przy biurku.

Pływanie na kręgosłup – doskonała forma rehabilitacji

Pływanie jest wręcz bardzo często zalecane jako jedna z najlepszych form aktywności fizycznej i rehabilitacji dla osób z problemami z kręgosłupem. Oto kilka powodów, dla których pływanie jest korzystne dla kręgosłupa:

  • redukcja obciążenia – woda podtrzymuje większość ciężaru ciała, dzięki czemu kręgosłup i stawy są mniej obciążone podczas pływania w porównaniu do innych ćwiczeń wykonywanych na lądzie,
  • wzmacnianie mięśni – pływanie angażuje wiele grup mięśniowych, w tym te wokół kręgosłupa – wzmacnianie tych mięśni pomaga w stabilizacji kręgosłupa i redukuje ryzyko kontuzji,
  • poprawa elastyczności – kręgosłup lubi ruch, a pływanie świetnie przyczynia się do poprawy elastyczności kręgosłupa i redukcji napięcia mięśniowego,
  • redukcja bólu – wiele osób doświadcza ulgi w bólu kręgosłupa po pływaniu, dzięki ćwiczeniom w wodzie oraz masażowi, jaki zapewnia woda podczas poruszania się,
  • rehabilitacja – pływanie jest często stosowane w rehabilitacji po kontuzjach kręgosłupa, ponieważ pozwala na ćwiczenia w środowisku o obniżonym ryzyku kontuzji,
  • poprawa postawy – regularne pływanie może poprawić postawę, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia obciążenia na kręgosłup.
Przeczytaj także:   Nauka Pływania

Czy pływanie pomaga na ból kręgosłupa?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, pływanie jest zalecane osobom skarżącym się na ból kręgosłupa. Woda niweluje część ciężaru ciała, co pozwala kręgosłupowi na odpoczynek. Dodatkowo ruchy wykonywane podczas pływania mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni.

Pływanie, poprzez działanie wody, zmniejsza obciążenie kręgosłupa i pozwala na relaks mięśni. Woda działa niczym kojący masaż, a unoszenie się w niej przynosi ulgę w bólu – w przypadku wielu ćwiczeń wykonywanych na powierzchni byłoby to niemożliwe.

Jak pływać, żeby wzmocnić kręgosłup?

Pływanie, podobnie jak każda aktywność fizyczna, wymaga odpowiedniego podejścia. Jak już wspomnieliśmy wyżej, może przynieść ono wiele korzyści, jednak aby naprawdę pomogło nam na dolegliwości związane z kręgosłupem, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Aby wzmocnić kręgosłup podczas pływania, należy skupić się na poprawnej technice, tak aby zaangażować odpowiednie partie mięśni pleców. Nieumiejętne poruszanie się w wodzie może bowiem doprowadzić do pogłębiania się problemu. Niezwykle ważna jest także regularność – jedna lub dwie wizyty na basenie nie zdziałają cudów. Najlepiej byłoby w miarę możliwości uczęszczać na basen kilka razy w tygodniu, zachowując odpowiednie odstępy między treningami.

Jeżeli doskwiera nam ból pleców, warto skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje dodatkowe ćwiczenia wzmacniające dostosowane do indywidualnego przypadku. Pamiętajmy także, że jak każdy sport, pływanie wymaga przeprowadzenia rozgrzewki. Warto wykonać odpowiedni zestaw ćwiczeń przed przystąpieniem do dłuższej sesji pływania. Nauka pływania w Warszawie to doskonała opcja na rozpoczęcie przygody z pływaniem i nauczenie się poprawnej techniki.

Jaki styl pływania na kręgosłup?

Często pojawia się więc pytanie – jakim stylem pływać, aby pozbyć się bólu kręgosłupa? Oto cztery style pływackie oraz ich wpływ na kręgosłup.

Przeczytaj także:   Pływanie u dzieci – kiedy zacząć naukę?

Kraul (styl dowolny)

Kraul jest najpopularniejszym stylem pływania i jest odpowiedni dla kręgosłupa, ponieważ zachowuje jego naturalne krzywizny. Z reguły nie ma większych przeciwwskazań w przypadku bólu kręgosłupa, ponieważ pływanie kraulem (jeżeli robimy to poprawnie) bardzo pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, jednak zawsze warto skonsultować to z lekarzem.

Styl grzbietowy

Pływanie na plecach jest jednym z najlepszych stylów pływackich dla kręgosłupa, ponieważ minimalizuje napięcie w dolnej części pleców i utrzymuje kręgosłup w neutralnej pozycji.

Dzięki poprawnej technice pływania grzbietem otwieramy górną część naszego ciała, rozciągając mięśnie klatki piersiowej i wzmacniając mięśnie pleców. To pozwala nam uniknąć dolegliwości bólowych w obszarze szyi, klatki piersiowej oraz dolnej części pleców, które często wynikają z długotrwałego siedzenia przed monitorem.

Żabka (styl klasyczny)

Ten styl może być niewskazany dla kręgosłupa, szczególnie przy bólu w odcinku lędźwiowym, ze względu na ruchy wykonywane nogami i tułowiem. Osoby z problemami z kręgosłupem powinny unikać tego stylu pływania lub skonsultować to z lekarzem.

Delfin (styl motylkowy)

Ten styl pływania wymaga intensywnej pracy całego ciała, co może powodować napięcie w dolnej części pleców. Nie jest zalecany dla osób z problemami z kręgosłupem.

Podsumowując, pływanie może być doskonałym sposobem na ćwiczenie i wsparcie naszej sylwetki, jednak zawsze warto skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed podjęciem nowej formy aktywności fizycznej. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób odczuwających ból kręgosłupa.

Pływanie a kręgosłup – przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści, pływanie nie jest zalecane dla każdego. Osoby z pewnymi schorzeniami kręgosłupa powinny najpierw skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pamiętajmy też, że poprawna technika to klucz do korzyści płynących z pływania dla kręgosłupa.

Pływanie to wspaniały sport dla wielu osób, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Jednak, jak każda aktywność, wymaga odpowiedniego podejścia i świadomości. Dla kręgosłupa, w odpowiednich warunkach, może być prawdziwym balsamem, ale tylko wtedy, gdy słuchamy sygnałów naszego ciała.

Przeczytaj także:   Jak pływać, żeby uśmierzyć ból lędźwiowy kręgosłupa?

Sposób na zdrowy kręgosłup – szkoła pływania

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, pływanie jest bardzo zdrowe i korzystne dla naszego ciała, jednak warto wiedzieć, jak poprawnie to robić – w tym celu najlepiej zapisać się na zajęcia z nauki pływania dla dorosłych.

Jeżeli masz zamiar zacząć pływać regularnie, warto więc zapisać się na profesjonalny kurs, na którym poznasz odpowiednią technikę. Możesz zapisać się do Akademii Pływania Sebastiana Karasia bez względu na wiek, doświadczenie, czy umiejętności – nasze zajęcia dostosowane są do różnych poziomów zaawansowania, zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Zgłoś się do nas już dziś i zacznij pływanie pod okiem profesjonalistów – zapraszamy!