Nauka Pływania - 5 najczęściej zadawanych pytań

Nauka pływania bez tajemnic! 

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania odnośnie nauki pływania, z którymi często spotykamy się podczas naszej pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi.

1. Jaki wiek dziecka jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?

Im wcześniej, tym lepiej! Pamiętaj jednak, że pierwszym etapem nauki pływania jest oswojenie z wodą. Tutaj dużą rolę odgrywa podejście i świadomość Rodziców, jeszcze nie instruktora czy trenera pływania. Można powiedzieć, że pierwsze lekcje oswajania z wodą odbywają się w warunkach domowych, podczas kąpieli Maluszka. Ważne jest stworzenia komfortowych warunków do tego codziennego rytuału. Przyzwyczajanie do polewania wodą po twarzy, zanurzanie uszu oraz wprowadzanie elementów zabawy, w momencie, gdy dziecko zaczyna być na to gotowe. Te dobre nawyki wprowadzane od samego początku przygody z wodą znacznie ułatwiają późniejszą współpracę z instruktorem pływania. Ten kolejny etap, czyli pracę na pływalni, możemy już rozpocząć z dzieckiem kilkumiesięcznym, które potrafi stabilnie trzymać główkę.
 

2. Jak znaleźć najlepszego instruktora od nauki pływania?

Niezależnie czy szukasz instruktora dla swojego dziecka, czy sam chcesz rozpocząć naukę pływania, należy kierować się analogicznymi zasadami. Najważniejszymi kryteriami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze osoby, z którą chcemy rozpocząć współpracę, są: kompetencje, doświadczenie oraz charyzma i osobowość.
Osoba, która uczy pływać, powinna posiadać minimum ukończony kurs instruktora pływania. Mile widziane są dodatkowe szkolenia czy kursy przygotowujące do pracy z określoną grupą docelową, np. kurs pływania dla niemowlaków czy dla kobiet w ciąży. 
Sama teoria nie jest jednak wystarczająca. Praktyka w pracy na basenie to niezwykle ważny element. Wypracowanie własnych metod pracy i dobieranie odpowiednich narzędzi, tak aby nauka pływania była jak najbardziej efektywna, wymaga wprawy, czyli wielu doświadczeń i analizy różnych przypadków uczniów.

No i ostatnia sprawa, czyli postawa naszego instruktora pływania. Najważniejsze, aby miał dobre podejście i sprawiał, aby nauka pływania wywoływała uśmiech na twarzy, a nie była przymusem i karą.

3. Czego potrzebuję, aby rozpocząć przygodę z nauką pływania?

Tak naprawdę nauka pływania nie wymaga od nas wielkiego przygotowania:) Jak już wspominaliśmy wcześniej, przy pierwszych krokach w wodzie, dobrze mieć odpowiednią osobę, która nas pokieruje i zarazi pozytywnym nastawieniem do pływania. Po za tym, na basenie potrzebować będziemy stroju do pływania, klapek i okularków pływackich. Resztę akcesoriów najczęściej udostępnia pływalnia lub zapewnia instruktor pływania.

4. Czy istnieje górna granica wieku, po której przekroczeniu nie da nauczyć się pływać?

Oczywiście takiej granicy nie ma. To nie wiek w głównej mierze warunkuje odniesienie sukcesu w nauce pływania. Istotne są tutaj: nastawienie, ogólna sprawność fizyczna, koordynacja nerwowa. Praca z osobami starszymi różni się w znacznym stopniu od nauki pływania z dziećmi, ale w żadnym wypadku nie przekreśla sukcesu. I nie chodzi tu o zdobywanie medali na zawodach, ale o możliwość czerpania wielu korzyści zdrowotnych, jakie niosą ze sobą wizyty na basenie.
 

5. Ile czasu zajmuje nauka pływania?

I to jest chyba ulubione pytanie wszystkich instruktorów pływania, na które nikt nie zna odpowiedzi! To jest bardzo indywidualna sprawa, na którą składa się wiele czynników (wcześniejsze doświadczenia w wodzie, wiek, poziom sprawności fizycznej, nastawienie, kompetencje instruktora).  Ważne jest też określenie, co kryje się dla nas pod hasłem 'nauka pływania’? Czy  umiemy pływać w momencie jak potrafimy utrzymać się na wodzie bez przyborów, czy jak pływamy w pełni 4 stylami pływackimi? 

 
  
szkoła pływania lindego
nauka pływania
pływanie dla dorosłych
nauka pływania
nauka pływania
nauka pływania