Pływanie na plecach to nie tylko technika, która pozwala spojrzeć w sufit basenu podczas przemieszczania się w wodzie. To styl, który łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. To jeden z najbardziej zalecanych i prozdrowotnych stylów pływackich. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym pływakiem, czy też poszukujesz nowych wyzwań na basenie, nauka pływania na plecach otworzy przed Tobą zupełnie nowe perspektywy. Sprawdź nasze wskazówki i zobacz, jak zacząć przygodę z tym stylem, by pływać prawidłowo i efektywnie. Zachęcamy do lektury!
Pływanie na plecach – styl dla początkujących i nie tylko!
Pływanie na plecach to jeden z czterech głównych stylów pływackich polecany szczególnie tym, którzy uczą się pływać i chcą poprawić swoją pewność siebie w wodzie, ponieważ pozwala na swobodne oddychanie bez konieczności zanurzania głowy. Pływanie grzbietem korzystnie wpływa na kręgosłup, rozciąga i wzmacnia mięśnie pleców oraz poprawia postawę ciała.
Dla sportowców jest to konkurencja olimpijska, ale dla przeciętnego człowieka może być także doskonałym sposobem na relaks i odprężenie.
Jak pływać grzbietem? Na początek praca rąk
Pływanie grzbietem wymaga specyficznej techniki pracy rąk. W tym stylu jedno ramię przenosimy proste nad wodą od biodra za głowę, wkładając rękę do wody w linii barku, podczas gdy drugie ramię wykonuje w tym czasie pociągnięcie pod wodą.
Ważne jest, aby ręka, która jest nad powierzchnią wody, była w pełni wyprostowana, natomiast podczas zanurzania powinna być lekko ugięta w stawie łokciowym. Gdy zaczynasz zanurzać rękę w wodzie, pamiętaj, aby usztywnić nadgarstek i całym przedramieniem mocno odepchnąć się, prowadząc rękę do biodra. Kiedy ramię wynurza się ponownie, ręka powinna przesuwać się w linii barku, nie przekraczając osi ciała, co pozwala na płynność ruchów i minimalizuje opór wody.
Jak nauczyć się pływać na plecach? Praca nóg również ma znaczenie!
Aby skutecznie pływać na plecach, nie możemy zapomnieć o ważnej roli nóg.
Kluczem jest naprzemienne i szybkie wykonywanie ruchów nożycowych w pionie. Zwróć uwagę, by nogi nie były zbyt głęboko zanurzone – ich działanie powinno koncentrować się tuż pod powierzchnią wody. Staraj się, aby stopy były Twoją motorówką i wychlapywały delikatnie wodę do góry, natomiast kolana nie wychodziły ponad lustro wody. Nogi odgrywają także kluczową rolę w stabilizacji sylwetki w wodzie. Jeżeli nie zaangażujesz ich odpowiednio, możesz odczuć, że Twoje biodra zaczynają opadać, co utrudni utrzymanie się na powierzchni.
Nauka pływania na plecach a ułożenie głowy
Poprawne ułożenie głowy podczas pływania grzbietem jest kluczem do efektywnego poruszania się w wodzie. Głowę powinniśmy utrzymywać w naturalnej pozycji, dzięki czemu pozostaje ona w linii z resztą ciała. Pozwoli to na lepszą równowagę i minimalizację oporu wody. Zadzieranie głowy do góry może prowadzić do nieprawidłowej pozycji ciała, co z kolei może prowadzić do obciążeń mięśni szyi oraz kręgosłupa. Dlatego też, w trakcie pływania grzbietem, ważne jest, aby głowa swobodnie unosiła się na wodzie, pozwalając wodzie podtrzymywać jej ciężar. Taka pozycja nie tylko ułatwia pływanie, ale również przyczynia się do relaksacji i komfortu podczas wykonywania tej techniki.
Nauka pływania na plecach w Warszawie – zapisz się na zajęcia w Akademii Pływania Sebastiana Karasia już dziś!
Chcesz nauczyć się pływać grzbietem? Pamiętaj, że przeczytanie wpisu to tylko pierwszy krok – prawdziwa nauka zaczyna się w wodzie! Dlatego też z tego miejsca pragniemy zaprosić Cię na lekcje pływania w Warszawie w naszej Akademii! Od lat prowadzimy zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci na różnym etapie zaawansowania. Jeżeli jesteś osobą początkującą, nasi trenerzy pływania nauczą Cię wszystkiego od podstaw – jeśli jednak jesteś nieco bardziej doświadczony, powinny Cię zainteresować nasze zajęcia z doskonalenia pływania. Zapisz się już dziś – zapraszamy!