Strach przed pływaniem to dosyć częste zjawisko wśród osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Nic w tym dziwnego. Woda to zupełnie inne środowisko niż to, w którym na co dzień żyjemy. Musimy na nowo nauczyć się jak oddychać w wodzie, jak się rozluźnić i przede wszystkim jak się poruszać. Jak zatem pokonać lęk do wody i zacząć naukę pływania?

Skąd bierze się strach przed pływaniem u dorosłych?

Najczęstszym przypadkiem spotykanym wśród osób dorosłych są złe wspomnienia z dzieciństwa. Dawniej nie było tylu szkółek pływackich i dostępu do profesjonalnej nauki pływania, a dzieci były wrzucane na “głęboką wodę” (dosłownie i w przenośni) bez umiejętności pływania. Kończyło się to podtopieniami i dużą traumą na całe życie. Zdarzają się też osoby dorosłe, które myślą, że nie są w stanie już nauczyć się pływania. Zazwyczaj mają strach przed wodą, bo nigdy wcześniej nie były nawet na basenie. (Polecamy artykuł Czy w wieku 40 lat można nauczyć się pływać?). To wszystko jest zrozumiałe. Bardzo często boimy się tego, co nieznane i dla nas niezrozumiałe. Dlatego też warto skorzystać z pomocy osoby kompetentnej, która będzie znała metodykę nauczania pływania i dobierze ćwiczenia dostosowane do naszego poziomu. Zaufanie takiej osobie z pewnością zdejmie duży ciężar z naszych barków i pomoże przełamać pierwsze lody.

Skąd bierze się strach przed pływaniem u dzieci?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, woda w basenie to zupełnie inne środowisko niż to, w którym na co dzień przebywamy. U dzieci tych czynników stresu związanego z pływaniem może być znacznie więcej: strach przed zanurzeniem głowy, przed nurkowaniem, przed zmarznięciem, przed utonięciem, przed rozłąką z rodzicem i zajęciami z nowym instruktorem. Dlatego tak ważne, aby nauka pływania dzieci odbywała się w pogodnej atmosferze, z instruktorami, którzy mają świetne podejście do dzieci i w warunkach, które sprzyjają nauce pływania dzieci (np. rezerwacja toru, odpowiednia temperatura, małe grupy).

Przeczytaj także:   Zadbaj o balans mięśniowy i zacznij pływać szybciej!

Jak pokonać lęk do wody u dorosłych?

Zdecydowanie trudniej pokonać lęk do wody u dorosłych niż u dzieci, dlatego, że osoba dorosła dużo bardziej analizuje, zna ryzyko, a często też ma już po prostu złe doświadczenia związane z pływaniem. To nie znaczy jednak, że jest to nie do przejścia. Jeśli boimy się wizyty na basenie i pływania, nie wiemy jak się za to zabrać, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się zajęcia indywidualne z instruktorem, który skupi na nas całą swoją uwagę. Zanim jednak wybierzemy się na pierwsze zajęcia nauki pływania dla dorosłych, warto też porozmawiać z instruktorem o swoim lęku do wody. Być może będzie mógł zaplanować zajęcia na płytszym basenie lub dla naszego komfortu będzie mógł na kilka pierwszych zajęć wejść z nami do wody. To z pewnością da nam dużo większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

praca nóg w wodzie

Jak pokonać lęk do wody u dzieci?

Dzieci mają bardzo dużą wyobraźnię. Dlatego tak ważne, aby uczyć dzieci przez zabawę. Dzięki temu podświadomie zapominają o swoich lękach, a skupiają się na zadaniu, wykreowanym przez gry i zabawy. Niesamowicie ważne jest również to, aby instruktor miał dobre podejście do dzieci, był uśmiechnięty i zaangażowany. Dzięki temu dziecko szybko zdobędzie zaufanie do instruktora i zanurzy się w wodnym świecie. 🙂 Polecamy również nasz artykuł Sześć zabaw na oswajanie dziecka z wodą.

Jeśli chcesz rozpocząć wodną przygodę, ale powstrzymuje Cię strach przed pływaniem, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych trenerów. W naszej szkółce mamy osoby specjalizujące się zarówno w nauce pływania dla dzieci, jak i dorosłych. Wspólnie z Akademią pływania Sebastiana Karasia pokonasz swój lęk i zdobędziesz nowe umiejętności!