Od czego zacząć oswajanie dziecka z wodą?

Tak naprawdę oswajanie dziecka z wodą zaczyna się już od pierwszej kąpieli :). Na początku to od nas rodziców sporo zależy. Ważne, abyśmy byli przy tym spokojni i pogodni. Dziecko czuje nasze emocje. Wraz z kolejnymi miesiącami życia, maluch będzie coraz ciekawszy wody, będzie chlapał rączkami i nogami. Pozwólmy mu na swobodną zabawę. Możemy również powoli zacząć oswajać dziecko z zamoczeniem wodą twarzy. Przydatne są tutaj różnego rodzaju małe konewki, które będą tworzyły “deszczyk” (więcej o akcesoriach na początek przygody z wodą pisaliśmy tutaj). Jeśli nie mamy takich zabawek, możemy użyć naszej dłoni. Ważne, żeby były to na początku tylko kropelki spadające na buźkę. W ten sposób dziecko nie zachłyśnie się wodą. Gdy dziecko nie boi się już moczenia oczu, nosa i ust, możemy zacząć “nurki”.

oswajanie dziecka z wodą

Jak pomóc dziecku pokonać lęk przed wodą?

Na początku nauki pływania u dzieci najczęstszym problemem występującym u najmłodszych jest ich lęk przed wodą. Może mieć to negatywny wpływ na efekty nauczania pływania i znacząco wydłużyć cały proces. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nie pośpieszać dziecka i nie robić niczego na siłę. Jeśli dziecko ma lęk przed wodą i boi się zanurzyć głowę, zacznijmy najpierw od ćwiczeń oswajających ze środowiskiem wodnym. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. W przeciwieństwie do osób dorosłych, nie analizują dokładnie tego, co może się wydarzyć. Dlatego warto pobudzić ich wyobraźnię i wciągnąć je w zabawę.

 Zabawy oswajające dziecko z wodą:

  1. “Motorówka” – dziecko siedzi na brzegu, bądź leży na brzuchu i mocno pracuje nogami, żeby stworzyć jak największą pianę.
oswajanie z wodą

2. “Spiderman” – dziecko chwyta się rękoma brzegu i porusza się do boku jak spiderman, cały czas trzymając się ściany. Zabawa ta pomoże oswoić się z wodą i przebywaniem w środowisku wodnym.

Przeczytaj także:   Wakacje nad wodą - jak bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem?

3. Transportowanie przedmiotów na desce – dziecko może przemieszczać się z makaronem pod brzuchem, idąc na płytkim basenie lub płynąc na nogach z samą deską. Zadaniem jest przetransportowanie przedmiotów z jednego brzegu na drugi, lub zbieranie dryfujących zabawek po drodze.

4. Dmuchanie piłeczki – zabawa polega na dmuchaniu w piłeczkę tak, aby przesunąć ją np. na drugi koniec basenu. Dziecko może robić to np. płynąc z makaronem, idąc na płytkim basenie lub jeśli jeszcze nie porusza się samo to może być na rękach rodzica. Dzięki ćwiczeniu wydechu, dziecko nie napije się wody podczas nurkowania.

transportowanie przedmiotów
praca nóg w wodzie

5. “Konik morski” – dziecko bierze basenowy makaron między nogi i przemieszcza się w wodzie pionowo tak, jak robi to konik morski 🙂 To ćwiczenie również oswaja z wodą bez konieczności zanurzania głowy. Jeśli dziecko ma obawy przed tym ćwiczeniem, może wykonać je przy ścianie.

6. “Gotowanie wody” – kto nie robił klasycznych bąbelków? Zabawa bardzo prosta, a jakże istotna. Na początku uczymy łatwiejszej wersji, czyli puszczania bąbelków do wody ustami. Dzięki temu dziecko nauczy się wypuszczać powietrze pod wodą i nie nabierać wody ustami. Następnie możemy zacząć uczyć puszczania bąbelków nosem.

Chcesz zapewnić dziecku rozwój i wspaniałą zabawę pod okiem najlepszych instruktorów pływania w Warszawie? Serdecznie zapraszamy do naszej warszawskiej szkoły pływania. Możesz być pewien, że oddajesz swoją pociechę w ręce doświadczonych trenerów z podejściem do dzieci. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.