Szykuje się fajny wyjazd ze znajomymi nad jezioro i chciałbyś podszkolić swoje pływanie? Chcesz wyjechać z rodziną na wakacje nad morze, ale nigdy nie uczyłeś się pływać? A może zapisałeś się na obóz surfingowy, ale nie czujesz się komfortowo w wodzie? Im wcześniej zaczniesz tym lepiej! Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Przeczytaj nasze porady jak szybko nauczyć się pływać.

1. Skorzystaj z intensywnych kursów pływania

Jeżeli posiadasz podstawowe umiejętności poruszania się w wodzie, warto rozważyć intensywne szkolenia z nauki pływania kraulem. W naszej szkółce prowadzimy zajęcia grupowe dla dorosłych oraz tworzymy weekendowe warsztaty wyjazdowe pod hasłem “Kurs ekonomicznego kraula”. To duża dawka wiedzy i ćwiczeń. Na takich intensywnych kursach robimy wideo analizy i na bieżąco dajemy feedback, co należy poprawić. W ciągu takiego weekendu pod opieką doświadczonej kadry, możemy nauczyć się więcej niż w przeciągu kilku tygodni. Zajrzyj do naszej zakładki “obozy”, aby zapoznać się z aktualną ofertą kursów.

2. Dostosuj odpowiednio dużo czasu do Twoich umiejętności

Przede wszystkim dostosuj swój czas na naukę pływania do Twojego doświadczenia sportowego. Jeżeli nigdy nie uprawiałeś żadnego sportu, najprawdopodobniej będziesz potrzebował więcej czasu, aby nauczyć się pływać. Nie jest to jednak reguła. Zawodowi biegacze nie słyną z bycia dobrymi pływakami i odwrotnie 😉 Warto przede wszystkim skonsultować się z doświadczonym instruktorem i ocenić swoje obecne możliwości. Instruktor podpowie nam, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i gdzie mamy braki. Często sami też mamy mylne myślenie o własnym pływaniu. Jeśli jednak nie umiesz pływać i dodatkowo woda wywołuje u Ciebie duży stres – nie warto się spieszyć. Podejdź do nauki pływania na spokojnie.

3. Staraj się utrzymać systematyczność w swoich treningach

W każdym procesie nauki nowych rzeczy najważniejsza jest systematyczność i wytrwałość. Nie sztuką jest wykupić karnet na basen. Sztuką jest realnie z niego często korzystać. Jeśli zaczynasz swoją drogę pływacką, pamiętaj, że Twoje ciało musi przerobić pewne ruchy i zapamiętać. Nie dzieje się to podczas jednej jednostki treningowej. Aby wyrobić sobie pamięć mięśniową potrzebna jest pewna powtarzalność ćwiczeń.

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać kraulem? 4 podstawowe ćwiczenia, które warto znać.

4. Lepiej pływać częściej niż dłużej!

Po części opisaliśmy to w punkcie trzecim. Tutaj jednak nie opisujemy samej systematyczności, ale częstotliwość treningów. Jeśli masz duży stres przed pływaniem lub jesteś osobą początkującą, zdecydowanie bardziej sprawdzą się treningi minimum 2 razy w tygodniu. Dlaczego? Woda to zupełnie inne środowisko. Dlatego tak ważne, aby w niej przebywać i przełamywać swoje lęki. Czasami niektórzy myślą, że aby przyspieszyć naukę pływania, wydłużą swoje jednostki treningowe np. do 1,5h. To błąd! Zdecydowanie lepiej jest trenować częściej np. dwa razy w tygodniu po 45 min. Dzięki temu odstęp pomiędzy treningami jest zdecydowanie krótszy i więcej pamiętamy.

5. Skorzystaj z pomocy osoby bardziej doświadczonej

Jak najłatwiej i najszybciej nauczyć się pływać? Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej. Instruktor pływania pokaże nam nad czym powinniśmy popracować, poprowadzi nas krok po kroku prezentując ćwiczenia od łatwiejszych do trudniejszych. I co najważniejsze: będzie korygował nasze błędy na bieżąco. Dzięki temu otrzymujemy od razu feedback czy robimy coś dobrze czy nie.

6. Wspomóż proces nauki ćwiczeniami na lądzie!

Jeżeli masz ograniczone możliwości dojazdów na basen, możesz popracować np. nad mobilnością lub nad innymi elementami w domu. Nie zastąpi to z pewnością pływania na basenie, ale znacząco może wspomóc proces nauki! Jest to dodatek do całej układanki, szczególnie w czasach, kiedy nasze ciała są bardzo pospinane. W pływaniu potrzebujemy rozluźnienia i mobilnych stawów. Warto nad tym pracować regularnie również poza niecką basenową.

Chcesz szybko i dobrze nauczyć się pływać? Zależy Ci na dużym progresie? Chcesz nauczyć się pływać przed wakacjami lub ukończyć jakieś zawody pływackie lub triathlonowe? Skorzystaj z doświadczenia naszych trenerów. Prowadzimy naukę pływania dla dorosłych na wielu basenach w Warszawie. Zapisz się na nasze zajęcia nauki pływania i ciesz się swoimi postępami i nowymi umiejętnościami! 

Przeczytaj także:   Zadbaj o balans mięśniowy i zacznij pływać szybciej!