otyliada 2022- pływanie długodystansowe na basenach w całej Polsce

pływanie długodystansowe
pływanie długodystansowe
pływanie długodystansowe

Relacja z Nocnego Maratonu Pływackiego OTYLIADA

Otyliada – święto miłośników pływania długodystansowego powraca po dwóch latach przerwy!

Dnia 19 marca w Warszawie i wielu innych miastach rozegrany został Ogólnopolski Maraton Pływacki Otyliada – edycja 2020. Nie odbywał się on w swoim pierwotnym, właściwym terminie w związku z zamknięciem basenów spowodowanym pandemią. Po dwóch latach wciąż obowiązywała ta sama lista startowa, wiadomo było jednak, że nie wszyscy zapisani dwa lata temu wystartują. Z drugiej strony, do do rywalizacji dołączyło wielu nowych zawodników.

Nocny Maraton Pływacki na basenie przy ul. Conrada 6 – czas start!

Punktualnie o godzinie 18 rywalizację rozpoczęło 27 zawodniczek i zawodników. Przez 12 godzin, do 6 rano trwały ich zmagania, w czasie kiedy większość ludzi zwykle śpi. Warto wyobrazić sobie, jak bardzo trzeba być skupionym, cierpliwym i zdeterminowanym, żeby monotonną czynność wykonywać, właściwie bez przerw przez całą noc To nie tylko mięśnie ze stali, ale i żelazna psychika!

Nie wszyscy pływali pełne 12 godzin, wielu zawodników wychodziło z wody wcześniej, np po
czterech lub sześciu. Kto myśli, że taki czas spędzony w wodzie jest osiągalny bez solidnego przygotowania – niech spróbuje. Najczęściej zresztą te wielogodzinne zmagania kończyły się rekordami życiowymi, a te jak wiadomo są najcenniejsze.

Ekstremalne pływanie długodystansowe – najlepsi zawodnicy

Zwycięzcami zostali: wśród panów Paweł Wenda ze znakomitym rezultatem 35.200m, który dał mu szóste miejsce w klasyfikacji generalnej w całym kraju (nadprogramowe 200m, w stosunku do zakładanych 35 km popłynął sobie, jak powiedział:” dla przyjemności”), a wśród kobiet Maja Makowska z dystansem 20.000m Maja, czyli Sugar Woman, jako osoba z cukrzycą udowadnia, że z tą chorobą da się robić wszystko to, co robią zdrowi ludzie, a w swoich podbojach kieruje się dewizą – „Szukam rozwiązań, nie wymówek”!

Oto najbardziej ogólny link, gdzie można zapoznać się z Mają i jej chorobą :


Drugie i trzecie miejsca zajęli odpowiednio wśród pań Małgorzata Zielińska (15.450m) oraz Joanna Nazimek – Zawadzka (11.000m), a wśród panów Grzegorz Pisarczyk (23.375m) i Łukasz Andrzejewicz (23.000m) .
Ogromne gratulacje dla najlepszych!

Nocny Maraton Pływacki – krótkie podsumowanie

Podczas zawodów padło w sumie aż 21 wyników 10.000 m i więcej. Najkrótszy przepłynięty dystans podczas tegorocznej imprezy na basenie CRS BIelany to 5000 m. Przypomnijmy, że ci, których nazywamy „ludźmi z żelaza” podczas zawodów Iron Man przepływają 3800m. Na pewno zarówno ci, którzy na Otyliadzie przepłynęli 400 basenów jak inni, którzy pokonali krótsze dystanse,  mogliby opowiedzieć nam swoje ciekawe, inspirujące historie: dlaczego wybrali pływanie długodystansowe i co im to daje.

Warto także wspomnieć o najmłodszej w stawce Lenie Wojtczak, która swoją zawziętością i nieustępliwością z wynikiem 8.050 m zajęła czwarte miejsce wśród pań, wygrywając je o zaledwie 50 metrów, czy Arturze Kubińskim, znakomitym ultrakolarzu szosowym, kierującym się mottem „poznawać granice swojego ciała w zdrowych granicach” – a w ramach tej eksploracji ukończył m.in. kolarski maraton Północ – Południe: 1005 km od Helu do Bukowiny Tatrzańskiej. Artur po ustanowieniu podczas Otyliady swojego nowego życiowego rekordu wynikiem 10.250 m, o 2 w nocy wsiadł na rower i pojechał do Ożarowa…
Czym w przyszłym roku zadziwią nas uczestnicy Otyliady?..
Nie możemy się doczekać, żeby się  przekonać!

Wielkie gratulacje dla Uczestników Otyliady

Raz jeszcze – wielki podziw i szacunek dla wszystkich, którzy kochają pływanie długodystansowe i wystartowali edycji 2020!

Za pomoc w organizacji dziękujemy Dzielnicy Bielany, WSK Szybka Kolej Miejska, CRS Bielany oraz Team Karaś. 

pływanie długodystansowe
pływanie długodystansowe
otyliada
otyliada
Dziękuję Akademia Pływania Sebastiana Karasia i wszystkim wolentariuszom za świetną organizacje i wsparcie! Jesteście WIELCY!!! 👍🏻👏🏻
paweł
Organizacja pierwsza klasa! Bardzo dziękuje za wsparcie ❤️❤️❤️
maja