TRENING NA LĄDZIE DLA PŁYWAKÓW

GUMY PŁYWACKIE JAKO TRENING UZUPEŁNIAJĄCY DLA PŁYWAKÓW

Dobrym dodatkiem (bądź zamiennikiem w przypadku chwilowego braku dostępu do basenu) jest trening na gumach. Mogą to być specjalne gumy pływackie, ale mogą być to także taśmy rehabilitacyjne, które będą tańszą wersją, choć trochę pewnie mniej wygodną i utrudniającą ułożenie dłoni tak, jak przy chwycie do kraula.

Jakie są plusy treningu na gumach?

  • wzmacnianie ramion
  • praca nad mięśniami szczególnie zaangażowanymi w pływaniu
  • ćwiczenie techniki wysokiego łokcia
  • kontrola ruchu (najlepiej ćwiczyć przy lustrze) i korekta techniki na bieżąco

Jakie są minusy treningu na gumach?

  • brak czucia wody
  • brak pracy nad pozycją ciała w wodzie, oddychaniem czy nawigacją
Trening na gumach pływackich

Jakie gumy pływackie wybrać?

Jeśli chodzi o gumy pływackie to dzielimy je na kolory określające ich „ciężkość”. Żółte są to zazwyczaj gumy najlżejsze, zielone – średnie, a czerwone najmocniejsze. Każda marka może mieć jednak swoje i zupełnie inne oznaczenie oporu gum. Na początku zdecydowanie lepiej wybrać gumy o jak najmniejszym oporze. Pozwoli to na poprawne wykonywanie ćwiczeń, co przełoży się na poprawę techniki w wodzie. Czerwone gumy są przeznaczone dla profesjonalnych pływaków. To samo dotyczy taśm elastycznych, najlepiej zacząć od tych lekkich bądź średnio-mocnych. W przypadku tych gum kolorystyka jest bardzo różna i zależy od firmy.

Trening na gumach

Jaką pozycję przyjmujemy przy ćwiczeniach na gumach pływackich?

Zazwyczaj ćwiczenia na gumach wykonujemy na stojąco w pochyleniu. Gumę zaczepiamy na wysokości naszego pasa lub wyżej. Nogi lekko ugięte, stoimy aktywnie tak, by guma nie ciągnęła nas do przodu. Biodra wypchnięte do tyłu i aktywujemy mięśnie pośladkowe. Plecy proste, ręce wypuszczone do przodu. Pracę zaczynamy, gdy guma ma już lekkie napięcie od samego początku chwytu.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać na gumach?

  • krótkie ruchy delfinowe bądź kraulowe, czyli tzw. “założenie chwytu” – to podstawa do rozpoczęcia poprawnej pracy na gumach. Staramy się by łokcie zostały w miejscu, a jedynie przedramiona rozpoczęły ruch. (Łokcie trzymamy cały czas wysoko)
  • pełne ruchy delfinowe – zwracamy uwagę na zaakcentowanie pierwszej fazy pociągnięcia i wysokiego łokcia
  • pełne ruchy kraulowe – tutaj wykonujemy naprzemienną pracę ramion, zwracając uwagę na to by nie bujać się przy tym całym ciałem

W filmiku poniżej znajdziecie prezentację i technikę ćwiczeń doskonalących chwyt wody:

Zachęcamy do przeczytania również artykułu o mobilności i stabilności w pływaniu.