Mobilność w stawach to klucz do szybkiego pływania

Jeżeli chcesz pływać szybciej, chcesz poprawić technikę pływania, musisz pracować nad odpowiednim zakresem ruchu w stawach, o czym na pewno dowiesz się, zapisując się na lekcje pływania w Warszawie w naszej szkole. Warto jednak wiedzieć, że odzwierciedlenie w wodzie wzorca ruchowego każdego z 4 stylów pływackich wymaga dużej mobilności w niemal każdym stawie. Co ważne, musimy posiadać ruchomość większą, niż jest wymagana do wykonania danego ruchu. Gdy tak nie jest, powodujemy wiele dodatkowych, a zarazem zbędnych napięć mięśniowych.

Najistotniejsze stawy w pływaniu kraulem

Każdy warszawski instruktor pływania naszej Akademii uświadomi Cię, że podczas pływania kraulem najważniejszy jest staw ramienny, skokowy oraz odcinek szyjny kręgosłupa. To właśnie je angażujemy w skrajnych zakresach ruchu, których nie wykorzystujemy w zwykłych, codziennych czynnościach. Wielu pływaków na poziomie amatorskim nawet nie jest w stanie odzwierciedlić na lądzie fazy zakładania chwytu wody. Dzieje się tak ze względu na ograniczenia w stawie ramiennym. Dokładnie chodzi o ruch rotacji wewnętrznej z jednoczesnym przywodzeniem.

Przyczyny zmniejszonego zakresu ruchu w stawach

Za brak możliwości poprawnego jego wykonania mogą być odpowiedzialne mało elastyczne mięśnie i więzadła, ale też mało rozciągliwa torebka stawowa. Wykonanie tego elementu w wodzie jest jeszcze trudniejsze, ze względu na kolejne elementy techniczne do skoordynowania. Zmierzam do tego, że warto byłoby spojrzeć na pływanie od trochę innej strony, o czym dowiadują się osoby zapisujące się na naukę pływania dla dorosłych w Warszawie.

Błędy techniczne związane z brakiem zakresów ruchu w stawach

Dlaczego nie mogę wziąć oddechu, płynąc kraulem, zachowując odpowiedniej rotacji ramion i bioder? Czy przyczyną jest brak gibkości w odcinku szyjnym kręgosłupa, czy błędy wynikają ze słabej świadomości swojego ciała? A może nasz gorset mięśniowy jest na tyle słaby, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo rozłożyć środka ciężkości i utrzymać równowagi?

Przeczytaj także:   Gumy pływackie jako trening uzupełniający

Jeżeli Twoim ograniczeniem na drodze do efektywnego pływania jest słaba mobilność w stawach, powinieneś rozpocząć pracę ukierunkowaną na ten problem poza basenem. Znaczną poprawę możesz osiągnąć dzięki statycznym ćwiczeniom rozciągającym wykonywanym bezpośrednio po treningu. Możesz wybrać także uczestnictwo w dodatkowych jednostkach treningowych nastawionych na stretching. Jeżeli Twój przypadek dotyczy poważniejszej dysfunkcji stawowej lub jest powikłaniem po wcześniejszym urazie, niezbędna może okazać się ingerencja specjalisty.

Chcesz pływać szybciej, już dziś zacznij pracę nad swoją mobilnością na zajęciach z doskonalenia pływania w Warszawie! Jeżeli interesuje Cię precyzyjne i możliwie szybkie działanie, zajrzyj do naszych Przyjaciół z Feel It! Możesz też dołączyć do obozu pływackiego z naszej oferty wyjazdowej, na której służymy pomocą w tej kwestii.