Czym różni się pływanie open water w triathlonie od pływania na basenie?
Na basenie to linia na dnie wyznacza kierunek płynięcia. Na wodach otwartych musimy nauczyć się nawigacji, czyli obserwowania i płynięcia jak najkrótszą drogą w kierunku bojek. Jest kilka sposobów nawigowania, które warto przećwiczyć wcześniej na treningach, by wybrać najwygodniejszy dla siebie. Dodatkowo warto nauczyć się zarówno wchodzenia, jak i wychodzenia z wody. Przy wejściu do wody, jeśli woda jest płytka, możemy rozpocząć od biegnięcia, wysoko podnosząc kolana. Kiedy nie jesteśmy w stanie już biec, ale poziom wody nie będzie jeszcze zbyt głęboki, możemy zastosować “delfinki”, a następnie przejść do płynięcia kraulem. Przy zbliżaniu się do bramki wyjściowej z wody, płyniemy tak długo kraulem aż nasza dłoń dotknie gruntu. Wtedy wstajemy i spokojnie dobiegamy do mety. To też warto przećwiczyć i przyzwyczaić ciało do nagłych zmian pozycji.
Co potrzebuję do pływania na wodach otwartych?
– kostium kąpielowy/slipki pod piankę na trening, a na zawody strój triathlonowy
– piankę – im lepszym jesteś pływakiem tym mniej wyporną piankę potrzebujesz. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem to paradoksalnie najdroższe pianki na rynku niekoniecznie będą dla Ciebie najlepsze. Te często są stworzone dla profesjonalistów, mają cieńszą i bardziej elastyczną warstwę. Najlepiej wybrać się na testy pianek i wypróbować kilka modeli w wodzie.
– czepek – na zawodach zazwyczaj dostaniesz od organizatora
– okularki – dobrze mieć takie na wody otwarte, czyli z miękką obwódką w razie ewentualnego uderzenia, z szerokim polem widzenia oraz polaryzacją. Dobra widoczność i ochrona oczu przed słońcem czy uderzeniem to przydatne cechy okularków w pływaniu open water
– Bojkę na wody otwarte (na treningi) by być widocznym na akwenie lub asekuracyjnie, gdybyś źle się poczuł.
Co to jest rolling start?
Jest to formuła startu części pływackiej na zawodach triathlonowych lub open water, gdzie zawodnicy są puszczani na sygnał w kilka osób co kilka sekund, by uniknąć tłumu w wodzie.
Co to jest tzw. „pralka” w open water?
„Pralka” powstaje zazwyczaj przy rozpoczęciu wyścigu bez rolling startu, kiedy to duża ilość zawodników startuje na gwizdek startera i ciężko powalczyć o swoje miejsce w wodzie.
Jaki strój potrzebuję do pływania open water podczas zawodów?
Jeśli chodzi o sam ubiór na start, wszystko zależy od tego, czy dozwolone jest pływanie w piance. Ta informacja zazwyczaj podawana jest na dzień przed startem lub w dniu zawodów. Ze względu na temperaturę wody organizator może zabronić, nakazać lub pozwolić na pływanie w piance. Jeśli start odbywa się w piance, wtedy zakładamy na siebie strój startowy triathlonowy, a na to piankę. Gdy woda jest zbyt ciepła i używanie pianek jest zabronione, dobrze sprawdzi się tzw. swimskin. Zapewnia hydrodynamiczną sylwetkę, a materiał kompresyjny pomaga w uzyskaniu pozycji w wodzie. Hydrofobowa powłoka minimalizuje opory w wodzie pozwalając uzyskiwać wyższe prędkości. Swimskin używamy tylko podczas etapu pływackiego i również zakładamy go na strój triathlonowy
Czy warto robić rozgrzewkę w wodzie przed startem w triathlonie?
Można powiedzieć, że rozgrzewka w wodzie jest uzależniona od pogody i własnych preferencji. Na pewno przepłynięcie się kilkuset metrów w piance pomoże rozruszać barki i ramiona oraz sprawi, że materiał lepiej się ułoży na ciele. Natomiast ze względu na to, że zakończenie rozgrzewki pływackiej przypada zazwyczaj na 15 do 30 min. przed startem, warto przemyśleć to przy skrajnych temperaturach.
Kiedy woda jest bardzo zimna, zamiast rozgrzać się, będziemy czekać na start przemarznięci. Z kolei przy upale i dużym słońcu, stanie w piance w oczekiwaniu na start może nas też porządnie przegrzać (szczególnie gdy jest rolling start, a my startujemy w dalszej fali). Zawsze natomiast warto rozgrzać porządnie ramiona na lądzie, zarówno bez pianki jak i w piance. Rozgrzane mięśnie będą lepiej pracować, zwiększymy zakresy ruchów. Dzięki temu swobodniej będzie nam się płynęło, a także pomoże uniknąć złapania kontuzji.
Czy pianki zawsze są dozwolone w zawodach triathlonowych?
Tak jak pisaliśmy w pytaniu o sprzęt pływacki na zawody triathlonowe, pianki mogą być dozwolone, obowiązkowe lub zabronione podczas startu. Uwarunkowane jest to temperaturą wody, a decyzja zapada zazwyczaj na dzień przed startem lub w samym dniu zawodów. Widełki temperatury wody, w których pianka jest dozwolona, obowiązkowa lub zakazana różnią się w zależności od dystansu oraz kategorii w jakiej startują zawodnicy (inne normy są dla zawodników PRO, a inne dla zawodników Age Group).
Chcesz zgłębić tajniki pływania open water w triathlonie? Chcesz poprawić nawigację i nawroty na bojach? Zapraszamy na nasze treningi open water w Słopsku (niedaleko Warszawy).