W pływaniu wyróżniamy 4 podstawowe style pływackie: motylkowy (delfin), grzbietowy, klasyczny (żabka), dowolny (kraul). Każdy styl różni się zarówno sposobem oddychania, jak i zaangażowaniem różnych grup mięśniowych. Na naszej stronie możecie znaleźć już artykuł Jaki styl pływania jest najłatwiejszy? Czy wiecie, jaki styl pływania jest jednak najtrudniejszy? Zachęcamy do lektury!
Jaki jest najtrudniejszy styl pływacki?
Biorąc pod uwagę kilka parametrów, takich jak np.: koordynacja w danym stylu, oddychanie czy nakład sił, zdecydowanie najtrudniejszym stylem pływackim jest styl motylkowy. Co ciekawe ten styl, został wynaleziony najpóźniej, a jego początki wywodzą się ze stylu klasycznego, czyli popularnej żabki. W 1956 r. popularny delfin został włączony do programu igrzysk olimpijskich. Na większości zawodów wyścigi stylem motylkowym rozgrywane są na dystansach: 50, 100 i 200 m, natomiast na igrzyskach tylko na dystansach 100 i 200 m. Na czym polega styl motylkowy? Zachęcamy do lektury naszego artykułu: Pływanie delfinem – jak robić to dobrze?
Styl motylkowy – najtrudniejszy styl motylkowy?
Z wszystkich czterech stylów pływackich, za najtrudniejszy uważa się styl motylkowy. Dlaczego właśnie popularny delfin? Przede wszystkim wymaga dużo siły. Nie jesteśmy w stanie poruszać się motylkiem ekonomicznie na dłuższych dystansach, tak jak np. kraulem czy grzbietem. Wymaga sporej mobilności w barkach, które pozwolą na swobodne przerzucenie ramion do przodu. Na początku trzeba też nauczyć się odpowiedniej koordynacji. Odpowiednie zgranie pracy ramion z kopnięciami nóg to klucz do prawidłowego pływania delfinem. Popularny motylek to z jednej strony dosyć siłowy styl, a z drugiej bardzo efektowny i plastyczny, przypominający naturalne ruchy delfinów. Najtrudniejszym momentem w stylu motylkowym jest wyjście do nabrania oddechu z przodu. Wraz ze zmęczeniem ten element może sprawiać coraz więcej problemów.
Czy trudno nauczyć się pływać delfinem?
Jeśli chcesz nauczyć się pływać, zdecydowanie nie polecamy zaczynać swojej przygody w wodzie od nauki stylu motylkowego. Na początku nauki pływania, bardzo ważne jest oswajanie z wodą, nauka swobodnego oddechu oraz poruszanie się w wodzie bez większego zmęczenia. Delfin zdecydowanie nie należy do spokojnych i łatwych stylów pływania. Jeśli jednak umiemy już pływać kraulem bez większego problemu, wtedy nauka stylu motylkowego może być ciekawym wyzwaniem i nowym bodźcem treningowym. Co ważne, warto to ćwiczyć na pełnym wypoczynku i krótkich odcinkach, aby w pełni skupić się na doskonaleniu techniki.
Chcesz nauczyć się pływać delfinem? Szukasz nowych wyzwań? A może podoba Ci się ten styl i chciałabyś się go nauczyć? Zapraszamy do kontaktu. W naszej szkole Akademii Pływania Sebastiana Karasia prowadzimy naukę pływania dla dorosłych w Warszawie.