Pływaku, odpocznij! Poznaj 3 sposoby na regenerację po treningu. 

Rola regeneracji w treningu jest tak samo ważna jak sam trening. Często sportowcy zapominają o odpoczynku, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu sprawności fizycznej oraz gotowości naszego organizmu do podjęcia kolejnego treningu. Co więcej, brak regeneracji zwiększa ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji oraz wpływa negatywnie na prawidłową równowagę psychiczną. 
Pamiętaj! Odpocznij i zaskocz się lepszą formą na treningu.

Czy wiesz jak to zrobić? Poznaj 3 proste sposoby na regenerację dla traithlonistów i nie tylko:

1. SEN

Każdy z nas ma inne potrzeby związane z ilością przesypianych godzin. Dlatego warto skupić się na jakości naszego snu, który musi być przede wszystkim pełnofazowy. Tu najważniejszą rolę odgrywa faza REM. To właśnie podczas tej fazy pojawiają się najczęściej marzenia senne, mózg jest nadaktywny, mięśnie swobodnie rozkurczają się, a ciało zaczyna odpoczywać.
 

2. MASAŻ

To jedna z najpopularniejszych metod relaksu, podczas której tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Do najbardziej znanego rodzaju masażu należy masaż KLASYCZNY. Ma on działanie przeciwbólowe, regeneruje mięśnie oraz zwiększa ich sprężystość. Dodatkowo doskonale wpływa na stany psychofizyczne sportowca. Kolejnym cieszącym się swoją popularnością masażem jest masaż relaksacyjny. Przede wszystkim redukuje on reakcje na stres, co w rezultacie obniża napięcie mięśniowe. Jego głównym celem jest pozbycie się napięcia psychicznego oraz mięśniowo-nerwowego. Masaż sportowy – jego celem jest zniwelowanie zmęczenia powstałego w skutek treningu. Rozluźnia mięśnie oraz chroni przed pojawieniem się kontuzji. Dzięki niemu będziesz w stanie szybciej dojść do siebie.
regernacja

3. NAWODNIENIE

Można śmiało powiedzieć, że woda to życie. Człowiek składa się z wody w 60-70%. Bierze ona udział w procesach metabolicznych i jest środkiem transportu składników odżywczych, hormonów, witamin. Jeśli chodzi o wodę, tu również postawmy na jakość. Suma składników mineralnych nie powinna być mniejsza niż 1000 mg/l.
 
Podane metody regeneracji, to tylko jedne z wielu sposobów pozwalających na odbudowę naszego organizmu. Jest ich oczywiście o wiele więcej. Pamiętaj, że regeneracja jest niezbędna w życiu każdego sportowca. Zregeneruj się!
 
Zachęcamy również do przeczytania artykułu „Pływacki savoir-vivre, czyli kilka niepisanych zasad na basenie„, a także zapisów na zajęcia nauki pływania w Warszawie w naszej Akademii, w której prowadzimy zarówno lekcje pływackie dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zapraszamy!
 
Autor: Paulina Batorzyńska – trenerka przygotowania motorycznego, trenerka medyczna oraz masażystka.