Łapki najczęściej używamy w pływaniu do kształtowania wytrzymałości siłowej. Sprawiają, że mamy większą powierzchnię oporową, dzięki czemu możemy bardziej zaangażować mięśnie ramion. Czy warto jednak pływać w łapkach i wdrożyć je w trening pływacki? Zapraszamy do przeczytania artykułu poniżej.

Jakie łapki wybrać?

Osobom mniej doświadczonym, które zapisują się na lekcje pływania dla dzieci czy też dorosłych zalecamy zacząć od mniejszych łapek, niewiele większych od powierzchni dłoni. Pozwoli to odzwierciedlić tę samą technikę pływania, jak w pływaniu bez dodatkowego sprzętu. Dzięki temu będziemy w stanie kształtować wytrzymałość siłową, nie tracąc przy prawidłowego wzorca ruchowego. W momencie, gdy użyjemy zbyt dużych łapek, najprawdopodobniej nie będziemy w stanie utrzymać techniki i dobrego chwytu wody. Zbyt duży rozmiar łapki spowoduje uginanie nadgarstka i cofanie łokcia.

Pływanie w łapkach

Czy warto pływać w łapkach?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, kluczowy tutaj jest dobór odpowiedniego rozmiaru łapki. W momencie kiedy łapka jest tylko niewiele większa od naszej dłoni w przypadku początkujących pływaków, może przynieść wiele korzyści, nie powodując utraty jakości pociągnięcia. Natomiast jeśli rozmiar łapki będzie za duży, a my nie będziemy mieć utrwalonych wzorców ruchowych (jak to mają profesjonalni pływacy), pływanie w łapkach może dać odwrotny efekt i spowolnić nasz rozwój. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się tylko osiąganymi czasami. Czasy ze stopera mogą wskazywać na to, że pływamy szybciej, co jest oczywiste przy tak dużej powierzchni pociągnięcia. Natomiast powielanie złych wzorców ruchowych będzie miało negatywny wpływ na późniejsze pływanie bez łapek, o czym możesz dowiedzieć się na naszych zajęciach z nauki pływania dla dorosłych w Warszawie.

Jak możemy jeszcze wykorzystać łapki w pływaniu?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, łapki używamy zazwyczaj do kształtowania wytrzymałości siłowej. Możemy je jednak również wykorzystać do poprawy techniki pływania. Jakie elementy możemy poprawić dzięki łapkom?

  • wejście dłoni do wody
  • założenie chwytu
  • usztywnienie nadgarstka podczas chwytu
  • ułożenie głowy przy oddechu
Przeczytaj także:   Rurka czołowa - jakie są zalety używania jej w pływaniu?

Wszystkie ćwiczenia szczegółowo opisuje trener Sebastian Karaś w filmiku poniżej.

Na koniec zachęcamy każdego do zapisów na zajęcia z nauki pływania w Warszawie w naszej szkole. Zapraszamy!