Statystyki utonięć każdego lata są zatrważające. Wydawałoby się, że już tyle się o tym mówi, tyle kampanii na ten temat powstało, a wciąż w nieumyślny sposób życie traci zbyt wiele osób. Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wodach otwartych? Zapraszamy do lektury.
Najczęstsze powody utonięć na wodach otwartych
Według policyjnych statystyk w 2023r. w okresie letnim w Polsce utonęły 203 osoby. Niestety wciąż duży procent tych przypadków to pływanie pod wpływem alkoholu. Kolejną częstą przyczyną jest wchodzenie do wody po długotrwałym plażowaniu w pełnym słońcu. Osoby mogą wtedy doznać szoku termicznego czy udaru. Wciąż wygrywa również brawura i złe oszacowanie warunków (pogoda, płytka woda, prądy). Warto też wspomnieć, że powodem wielu utonięć jest po prostu brak umiejętności pływania. Często dochodzi też do wypadków podczas żeglowania. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie kamizelkami ratunkowymi wszystkich osób na pokładzie.
Mimo, że zdecydowaną większość tonących osób stanowią dorośli powyżej 50 roku życia, to niestety wciąż też do utonięć dochodzi wśród dzieci. Zazwyczaj dzieję się to przez brak odpowiedzialności rodziców. To bardzo ważne, żeby zawsze mieć dziecko na oku, bo wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.
Pływanie open water – jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo
Co jeśli umiemy pływać, jest ładna pogoda, zbiornik wodny ma zezwolenie do pływania – czy wtedy w pełni jesteśmy bezpieczni? Zdecydowanie nie! Na jeziorach czy w morzu sytuacja pogodowa może zmienić się bardzo szybko. Dodatkowo często jesteśmy jedynie dodatkowym “uczestnikiem” w danym zbiorniku – warto pamiętać o tym, że na wodach otwartych mogą również przemieszczać się łódki czy skutery. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo na wodach otwartych:
- Jeśli masz możliwość to trenuj w grupie lub w asyście innej osoby np. na kajaku. Jeśli jednak trening wykonujesz w pojedynkę, poinformuj bliskie osoby, gdzie i jak długo będziesz wykonywał trening.
- Zawsze pływaj z bojką asekuracyjną. To niewielki ratowniczy przedmiot, który ciągniemy na sznurku za sobą. Bojka jest koloru pomarańczowego, co zwiększa naszą widoczność na wodach otwartych i w razie problemów pozwoli na odpoczynek i poczekanie na pomoc. Na rynku coraz więcej dostępnych jest bojek dmuchanych, do których dodatkowo możemy włożyć cenne rzeczy, takie jak telefon czy klucze.
- Warto też wiedzieć, kiedy używać pianek, a kiedy lepiej jej nie używać. Przy niskich temperaturach pianka utrzyma naszą temperaturę ciała. Dodatkowo doda nam wyporności i będzie nam się łatwiej pływało. Natomiast w upalne dni może spowodować przegrzanie organizmu.
- Upewnij się, że akwen, w którym chcesz wykonać trening ma pozwolenie na pływanie. Unikaj zbiorników, w których porusza się bardzo dużo skuterów czy też łódek.
- Sprawdź prognozę pogody do przodu. Czasami upalne chwile mogą szybko zamienić się w intensywne ;letnie burze. Pływanie w trakcie burzy jest bardzo niebezpieczne.
- Wykonaj odpowiednią rozgrzewkę na lądzie zanim wejdziesz do wody. Dzięki temu przygotujesz mięśnie i układ krążenia do treningu. Przeczytaj nasz artykuł: Rozgrzewka pływacka na lądzie – jakie ćwiczenia wykonać przed wejściem do wody?
W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa pamiętaj o numerze ratunkowym nad wodą: 601 100 100 lub pod numer alarmowy 112.