Nauka pływania bez tajemnic!

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania odnośnie do nauki pływania, z którymi często spotykamy się podczas naszej pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi.

1. Jaki wiek dziecka jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?

Im wcześniej, tym lepiej! Pamiętaj jednak, że pierwszym etapem nauki pływania dla dzieci w Warszawie (i w każdym innym mieście) jest oswojenie z wodą. Tutaj dużą rolę odgrywa podejście i świadomość Rodziców. Jeszcze nie instruktora czy trenera pływania. Można powiedzieć, że pierwsze lekcje oswajania z wodą odbywają się w warunkach domowych, podczas kąpieli Maluszka. Ważne jest stworzenia komfortowych warunków do tego codziennego rytuału. Przyzwyczajanie do polewania wodą po twarzy, zanurzanie uszu oraz wprowadzanie elementów zabawy, w momencie, gdy dziecko zaczyna być na to gotowe. To dobre nawyki wprowadzane od samego początku przygody z wodą. W przyszłości znacznie ułatwiają współpracę z instruktorem pływania. Ten kolejny etap, czyli pracę na pływalni, możemy już rozpocząć z dzieckiem kilkumiesięcznym. Granicznym momentem jest umiejętność stabilnego trzymania główki przez dziecko.
 

2. Jak znaleźć najlepszego instruktora od nauki pływania?

Szukasz instruktora pływania w Warszawie dla swojego dziecka? A może sam chcesz rozpocząć naukę pływania? W obu przypadkach należy kierować się analogicznymi zasadami. Najważniejszymi kryteriami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze osoby, z którą chcemy rozpocząć współpracę, są: kompetencje, doświadczenie oraz charyzma i osobowość.
Osoba, która uczy pływać, powinna posiadać minimum ukończony kurs instruktora pływania. Mile widziane są dodatkowe szkolenia. Warto sprawdzić kursy przygotowujące do pracy z określoną grupą docelową, np. kurs pływania dla niemowlaków czy dla kobiet w ciąży.
Sama teoria nie jest jednak wystarczająca. Praktyka w pracy na basenie to niezwykle ważny element. Wypracowanie własnych metod pracy i dobieranie odpowiednich narzędzi są kluczowe. Aby nauka pływania była jak najbardziej efektywna, wymaga wprawy, czyli wielu doświadczeń i analizy różnych przypadków uczniów.

No i ostatnia sprawa, czyli postawa naszego instruktora pływania. Najważniejsze, aby miał dobre podejście. Jeżeli sprawi, że nauka pływania wywoła uśmiech na twarzy, a nie będzie przymusem i karą to znaczy, że jest dobrym fachowcem:).

Przeczytaj także:   Jak nauczyć się pływać na plecach?

Tak więc, jeśli szukasz osób, które się Tobą „zaopiekują” na basenie, zapisz się na kurs pływania dla dorosłych w Warszawie w naszej Akademii!

3. Czego potrzebuję, aby rozpocząć przygodę z nauką pływania?

Tak naprawdę nauka pływania nie wymaga od nas wielkiego przygotowania. Jak już wspominaliśmy wcześniej, przy pierwszych krokach w wodzie, dobrze mieć odpowiednią osobę, która nas pokieruje i zarazi pozytywnym nastawieniem do pływania. Po za tym, na basenie potrzebować będziemy stroju do pływania, klapek i okularków pływackich. Resztę akcesoriów najczęściej udostępnia pływalnia lub zapewnia instruktor pływania.

Chciałbyś skorzystać z profitów, które daje ruch w środowisku wodnym i robić to z głową? Sprawdź naszą ofertę doskonalenia pływania dla dorosłych.

4. Czy istnieje górna granica wieku, po której przekroczeniu nie da nauczyć się pływać?

Oczywiście takiej granicy nie ma. To nie wiek w głównej mierze warunkuje odniesienie sukcesu w nauce pływania. Istotne są tutaj: nastawienie, ogólna sprawność fizyczna, koordynacja nerwowa. Praca z osobami starszymi różni się w znacznym stopniu od nauki pływania z dziećmi, ale w żadnym wypadku nie przekreśla sukcesu. I nie chodzi tu o zdobywanie medali na zawodach. Chodzi o możliwość czerpania wielu korzyści zdrowotnych, jakie niosą ze sobą wizyty na basenie.
 

5. Ile czasu zajmuje nauka pływania?

I to jest chyba ulubione pytanie wszystkich instruktorów pływania. Jednak nikt na nie nie zna odpowiedzi! To jest bardzo indywidualna sprawa, na którą składa się wiele czynników. Te czynniki to wcześniejsze doświadczenia w wodzie, wiek, poziom sprawności fizycznej, nastawienie, kompetencje instruktora.  Ważne jest też określenie, co kryje się dla nas pod hasłem 'nauka pływania’? Czy  umiemy pływać w momencie, jak potrafimy utrzymać się na wodzie bez przyborów, czy jak pływamy w pełni 4 stylami pływackimi?

Przeczytaj także:   Pływanie w okresie letnim: Bezpieczeństwo na otwartych wodach

Niezależnie od tego, jaki jest Twój wiek i doświadczenia w wodzie, jeśli czujesz, że potrzebujesz rozwinąć swoje umiejętności pływackie, zachęcamy do zapisów na zajęcia z doskonalenia technik pływania w Warszawie :).

 
 
szkoła pływania lindego
nauka pływania
pływanie dla dorosłych
nauka pływania
nauka pływania
nauka pływania